Muhamed Ali, jo vetem boksier por dhe thirres ne Islam (Foto)

Shoku i ngushte i Muhamed Ali, Abdulmalik Muxhahid, tregoi se  kur e pyeti Muhamed Alin se nga çfare kishte me shume frike, iu pergjigj :

Ne fillim me shaka tregoi me gisht gruan e tij qe ishte ulur perballe,pastaj  tha ” Me shume kam frike se Allahu nuk do te me marre ne Xhenetin e Tij.

Ai gjithashtu shpjegoi se perpara se semundje e Muhamed Ali’s te perparonte, mblidheshin shpesh ne aktivitete per çeshtjen e Palestines, gjenocidin ne Bosnje dhe per te ndihmuar te varferit ne Chicago.

Ai tha  se Muhamed Ali kishte nje karakter te forte dhe se i shpjegonte njerezve vazhdimisht Islamin. Muhamed Ali mbante gjithmone me vete liber qe shpjegonte Islamin dhe ia shperndante njerezve. I shpjegonte njerezve  se pse Isai (Jezusi) nuk ishte i biri i Zotit por i derguari i Tij.

Muhamed Ali merrte pjese ne te gjitha aktivitetet Islamike ne Chicago. Nje dite do te benim nje miting dhe ecje me te gjate per Palestinen  ne Chicago dhe e thirra ne telefon per te marre pjese dhe ai erdhi.

Gazetari i CBC me pyeti mua se pse Muhamed Ali kishte ardhur ketu, Une i thash se Muhamed Ali eshte musliman dhe se ai e mbeshtet  perpjekjen per pavaresi te Palestinezeve.

Mori pjese edhe tek aktivitetet per Bosnjen  nderkohe qe atje vazdhonte lufta.

Muhamed Ali ishte vellau i te gjithe muslimaneve ne bote,  ishte prane tyre. Ai ishte njer besimtar qe punonte per Islamin.

Kur takoheshim gjithmone bente shaka, me kerkoi ta godisje tek hunda,  dhe i thash fotografistit te bente foto ate çast. Me pas e pyeta  se nga çfare kishte me shume frike dhe ai :

Ne fillim me shaka tregoi me gisht gruan e tij qe ishte ulur perballe,pastaj  tha ” Me shume kam frike se Allahu nuk do te me marre ne Xhenetin e Tij.

Pas ketyre fjaleve te tij te gjithe ne aty bashke me gruan e tij  filluam te qajme. Me pas i kaoa doren Muhamed Aliut dhe i thash :

Vellau im Muhamed Ali, ti ke punuar per te gjithe njerezit. Insha’Allah Allahu do te te fus ne Xhenetin e Tij.  Me pas me pa mua dhe u zhyt ne mendime.

Keto çaste i morem ne foto per te mos humbur kurre. Çdo takim me te ishte shume i bukur dhe argetues
dhe ai kurre nuk e heqte buzeqeshjen nga fytyra e tij.

Nje dite i thash : “Per ty thojne qe je me i madhi, çfare mendon?

Mu kthye mua dhe me tha : “Jo, me i madhi eshte Allahu.
Une jam thjesht boksieri me i forte.”

Muhamed Ali nuk ka qene vetem nje boksier por nje kerkues i te drejtave te njerezve ne mbare boten, deklaroi shoku i ngushte i tij.

Perkthimi : Islami, Meshire dhe Dashuri
Marre nga Anadolu Agensy

 

Artikulli paraprakLamtumira, Muhamed Aliu përcillet me ceremoni myslimane (Foto)
Artikulli vijues15 mijë veta falën namazin e xhenazes të Muhamed Alisë