Lamtumira, Muhamed Aliu përcillet me ceremoni myslimane (Foto)

Këto pamje prekëse tregojnë funeralin tradiciona mysliman ku me mijëra besimtarë u mblodhën për t’i dhënë lamtumirën e fundit legjendës së boksit Muhamed Ali.

Mbi 14,000 besimtarë nga e gjithë bota iu bashkuan shërbesave dhe lutjeve në Kentucky’s Freedom Hall gjatë ceremonisë mortore të yllit të sportit që njihet edhe me nofkën “Më i Madhi”.

Ndërmjet njerëzve ka shumë myslimanë të cilët kanë ardhur nga cepat më të largët të botës për t’i dhënë lamtumirën heroit të tyre.

 

Artikulli paraprakFjalët brilante të Muhamed Ali për ekzistencën e Allahut
Artikulli vijuesMuhamed Ali, jo vetem boksier por dhe thirres ne Islam (Foto)