Ndërroi jetë arkitektja që bëri projektin e Xhamisë së Madhe në Prishtinë

Arkitektja britanike me origjinë irakiane Zara Hadid, ndërroi jetë këtë të enjte në spitalin e Miamit, pas një sulmi në zemër.

Sipas raportimeve Hadid, po trajtohej për një kohë të gjatë nga bronkiti, por që në moshën 65 vjeçare ajo të ndërroi jetë për të lënë prapa saj edhe gjithë punën që ajo bëri gjatë rrugëtimit të saj në arkitekturë, përcjellë Klan Kosova.

Si një nga simbolet e arkitekturës moderne, Zara Hadid ishte pjesëmarrëse së bashku me zyrën e saj në konkursin për dizajnimin e Xhamisë së Madhe në Prishtinë.

Artikulli paraprak1 Prilli, gënjeshtra dhe mëkati i rrenës
Artikulli vijuesQipro: Keshtu pengohen muslimanët derisa thirrin ezanin