Nikoliq premton se do të vazhdojë dialogun me Kosovën

0
169

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hilary Clinton ka kërkuara nga Presidenti serb Tomislav Nikoliqqë Serbia të vazhdojë të mbajë marrëdhënie të mira me fqinjët dhe të çështjet të zgjidhet me dialog, raportojnë mediat serbe.

Sipas mediave serbe Nikoliq ka thënë se Serbia është e gatshme të vazhdojë dialogunme Prishtinën në kuadër të stabilizimit të situatës në rajon.

Gjithashtu Nikoliq ka kërkuar nga Clinton, që të Shtetet e Bashkuara të Amerikës të investojnë në Serbi.Kurse në Beograd shefi i ekipit të Serbisë në bisedimet me Kosovën, Borisllav Stefanoviq, ka deklaruar se qeveria e re duhet ta vazhdojë dialogun me Prishtinën.