Omega 3, ju mbron nga plakja e trurit

Personat në moshë të mesme dhe ata më të vjetrit të cilët rregullisht hanë Omega-3, mund të ngadalësojnë procesin e plakjes së trurit që shkakton sëmundjen e dementias, thuhet në një studim të ri.

Shkencëtarët kanë gjetur se njerëzit me nivelet më të larta të këtyre acideve në gjak që mund të gjenden në llojet e peshkut si salmoni dhe tuna, performonin më mirë në testet e funksionimit mental dhe kishin dëmtim më të vogël të trurit.

Studimi është kryer nga Qendra e Studimeve për Alzheimer në Universitetin e Kalifornisë,

Artikulli paraprakNjë mesazh për ty për këtë ditë të Xhuma
Artikulli vijuesZbulohet lista e biznesmenëve që do të pyeten për çështjen Shullazi