Ora diellore : Ushqimet anti-trishtim

0
140

Ndryshimi i ores diellore eshte si te zhytesh ne erresire dhe ne grine e dimrit. Idea eshte e merzitshme, ashtu sikurse largoheni nga zyra vone pasdite dhe gjendeni papritur ne erresire. Megjithate mund te “kurohet” ne tavoline humori i keq dhe veshtiresia per te fjetur, tipike e diteve te para te ndryshimit te ores.

Reduktimi i oreve te drites tipike e vjeshtes dhe ndryshimi ne zakonet e vendosura gjate muajve te veres rrezikojne te akumulohet humori i keq, stresi dhe pagjumesia. Per shkak te drites se reduktuar, reduktohet edhe niveli i serotonines, hormon i humorit te mire, dhe shume e kane te veshtrie per te fjetur gjume. Nje ndihme e rendesishme vjen per ushqimin, mbushuni me triptofan, pararendes i serotonines, por edhe mineral relaksues, si magnezi dhe kaliumi, vitaminat B3, B6 dhe B12, jane te dobishme per te kapercyer stresin dhe favorizues ne gjumin e nates.

Shohim se, gjumi eshte i pari qe e ndjen ndryshimin e ores “nje rol kyc per mbremjen”. Nje pauze ku mund te plotesojme te gjitha substancat e cmueshme qe permendem, por edhe melatoninen, qe rregullon ritmin gjume-zgjuar. Darka nuk duhet te jete shume e rende, nuk duhet te veshtiresoni tretjen. Gjithashtu nuk duhet te uleni ne tavoline shume vone, koha idelae per te ngrene darken eshte ora 20:00 por jo ta tejkaloni. Ne praktike duhet te hani tre kater ore para se te shkoni ne shtrat, per te shmangur problemet e tretjes qe kercenojne gjumin.

Per te kapercyer ndryshimin e ores, mund te kenaqeni me cokollate, e pasur me melatonin, magnez dhe vitamine e grupit B, permban antioksidante te cmueshem, ka nje efekt relaksues dhe cliron endrofine, duke ndihmuar ne largimin e humorit te keq. Por kur permban nje sasi te vogel kafeine, me mire rezervojeni pasdite, duke lejuar jo me shume se 10-20 gram. Ne darke ideale eshte te perqendroheni tek makaronat, karbohidratet angazhohen me pak ne tretje ne karahasim me mishin, dhe permbajne triptofan, pararendes i serotonines. Pra makaronat kane nje veprim qetesues dhe nje aleate e humorit. Orizi dhe dritherat jane vecanerisht te pasura me tripofan, jane nje opsion i shkelqyer.

Kjo substance thithet me shume nese kombinohet me sasi te vogel te sheqernave, e pranishme tek makaronat, keshtu qe mos hiqni dore. Perberes ideal eshte vaji i ullirit, gjithashtu perimet te tilla si, lulelakra, brokoli, zarzavatet si, koper marule, por jo selinoja, eshte emocionuese. Dhe per embelsira preferoni frutat e thata. Se fundi nje ore para gjumit, ne ditet e para te pershtatjes mund ta permbyllim me nje filxhan qumesht te ngrohte.