Për shëndetin e trurit

Kush dëshiron të bëhet më i mençur?!

Shumë studime të kohëve të fundit tregojnë rëndësinë e disa ushqyesve që mund të ndikojnë pozitivisht në tru, veçanërisht në ato zona të trurit që lidhen me përpunimin e njohurive apo ndjenjave dhe emocioneve.

Në terma të përgjithshme, ju duhet të ndiqni një dietë të shëndetshme për trurin tuaj që do të çojë në një qarkullim të shëndetshm të gjakut, përmirësim të mprehtësinë mendore dhe uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe sëmundjeve neurodegjenerative të tilla si Alzheimer dhe çmenduria.

Ushqim për të menduar; Ushqimi përfaqëson energjinë për trupin tonë në të njëjtën mënyrë që kur përdorim makinën kemi nevojë për ta mbushur me karburant që ajo të lëvizë. Për fat të keq, në përgjithësi njerëzit kujdesen më shumë për makinën se për trupin e vet.

Pse është kaq e rëndësishme ushqyerja? Shkenca është duke na thënë se konsumimi i ushqimeve të duhura mund të ndihmojë shëndetin tonë, procesin e plakjes, dhe është më efikas për funksionimin tru-trup.

Ushqime për shëndetin e trurit
– Vezët: veza përmban choline. Studimet kanë treguar se mangësia e choline mund të shkaktojë humbje kujtese dhe dëmtim nervor; Rekomandimi javor: 4-5 herë nga 1-2 kokrra të ziera.

– Zarzavatet me gjethe: Nënat tona kanë të drejtë që na bëjnë të hamë perime, zarzavatet me gjethe janë të pasura me acid folik i cili është thelbësor për metabolizmin e acideve yndyrore dhe jetëgjatësinë e trurit; Rekomandimi javor: çdo ditë.

– Mishi i pulës organike: është një nga ushqimet më të mira të trurit, sepse është i pasur me vitaminë B12, hekur dhe zink. Këto vitamina dhe minerale kanë treguar të mbajnë inde të shëndetshme nervore. Mungesa e hekurit mund të ndikojë në performancën mendore.
Rekomandimi javor: 3 herë.

– Boronica, luleshtrydhe apo manaferra: Studimet tregojnë se njerëzit që hanë luleshtrydhe përmirësojnë kujtesën e tyre dhe aftësitë e tyre motorike. Përveç kësaj, vetitë e tyre anti-oxidante mund të mbrojnë trurin nga procesi oksidativ.
Rekomandim javore: çdo ditë.

– Çokollata e zezë: Çokollata e zezë jo vetëm ka shije të mirë, por ajo është gjithashtu një lëndë ushqyese e shkëlqyer e trurit. Çokollata e zezë është një nga më të mirat që ofron stimulant natyral, fuqi të pabesueshme të përqendrimit dhe veti të fuqishme anti-oxidante që përmbajnë stimulues natyror që rrisin prodhimin e endorphins, e cila të bën të ndihesh mirë.

Ju duhet të gjeni çokollatë të zezë me më pak se 10 gram sheqer për përfitime optimale.
Rekomandim javore: 4 herë në javë.

– Salmon: Salmoni përmban acide yndyrore omega-3. Studimet kanë treguar të jenë thelbësore për funksionin e trurit. Rekomandimi javor: 3 herë.

– Kanellë dhe rigon të thatë: Disa erëza kanë veti anti-oxidante të fuqishme.
Rekomandimi javor: çdo ditë.

– Arrat: Një rostiçeri që duket si një tru, nuk mund të jetë e keqe për trurin. Arrat janë të pasura me proteina dhe përmbajnë acide yndyrore omega-3 dhe vitamina E dhe B6, të cilat promovojnë inde të shëndetshme nervore.
Rekomandim javore: çdo ditë.

– Drithërat: Drithërat ofrojnë fibra dhe vitaminë E që ndihmojnë promovimin e shëndetit kardiovaskular, e cila ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në tru.
Rekomandimi javor: çdo ditë.

– Kosi: Kosi dhe ushqime të tjera të qumështit janë të mbushura me proteina dhe vitaminë B që janë thelbësore për qelizat nervore dhe për të përmirësuar komunikimin në mes të qelizave nervore.
Rekomandimi javor: çdo ditë.

Ushqyerja në mënyrë të shëndetëshme nuk është e rëndësishme vetëm për trupin, por ajo është absolutisht e rëndësishme edhe për trurin. Jeta është zgjedhje dhe zgjedhja e ushqyesve të duhur mund të luajë një rol kyç në shëndetin tuaj.

Artikulli paraprakKush rrezikohet më shumë nga kanceri i gjirit
Artikulli vijuesQysh me e eleminu celulitin