Përleshjet në Siri rrezikojnë edhe ekuilibrat e brishtë në Liban

0
170

Përleshjet në Siri rrezikojnë edhe ekuilibrat e brishtë në Liban.

Përleshjet mes përkrahësve dhe opozitarëve të Esadit në veri të Libanit lanë pas një javë të tërë.

Me vrasjen edhe të dy personave të tjerë numri i të vrarëve në këto përleshje doli në 17.

Përleshjet që jetohen mes lagjeve përkrahëse dhe atyre opozitare të Esadit në qytetin Tripoli të Libanit, u plagosën mbi 100 persona të tjerë.

Ushtria libaneze tentuan të hyjnë në këto lagje me qëllim të parandalimit të përleshjeve.

Manifestuesit të cilët dogjën goma nëpër rrugë penguan hyrjen e trupave.

Njoftohet se në mesin e të plagosurve në këto përleshje ka edhe ushtarë, ndërkaq bëhet e ditur se snajperët kanë vrarë një numër të madh të personave.

Për shkak të këtyre përleshjeve më shumë se 400 persona u detyruan të largohen nga shtëpitë e tyre./trt/kohaislame