Pritje të gjata në vendkalimin kufitar Merdar

0
209

Në vendkalimin midis Kosovës e Serbisë, në Merdar afër Podujevës, vazhdojnë pritjet e gjata, sidomos në dalje nga Kosova. Dëshmitarët thonë se pritja për hyrje në Serbi zgjat edhe deri në 3 orë.

Lajmi është konfirmuar edhe nga Policia e Kosovës.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani, ka thënë se në dalje nga Kosova qytetarët presin 2 deri në 3 orë, ndërsa në hyrje nuk ka kolona të gjata, transmeton QIK-u njoftimin. Megjithatë pritja është nga 40 deri në 60 minuta për vetura dhe 8 deri në 10 orë për kamionë me mallra.

Gjendja në pikën kufitare Dheu i Bardhë është normalizuar dhe pritjet atje janë të shkurtra./kohaislame