Propolisi – ilaç natyral

0
193

Ne vitet e fundit propolisi si një nga prodhimet e bletëve, ka gjetur përdorim te gjere dhe mund te gjendet ne çdo barnatore apo ne shitore te ushqimit te shëndetshëm. Propolisi përmban dyll, rrëshirë dhe vajra eterike qe i japin a tij veti antimikrobiale dhe anti inflamatore.

Propolisi e stimulon regjenerimin e indeve dhe e rrite imunitetin e organizmit. Ai gjendet ne treg ne forme te tinkturës e cila ka shije te hidhur .

Tinktura mund te konsumohet me mjaltë apo duke e tretur ne ujë apo ne lëng. Por gjendet edhe ne forme te tabletave qe kane shije te këndshme./brezi/kohaislame