Pse kripto-valutat po e humbin vlerën?

Për disa ditë, i gjithë tregu i krizës në valutë është nën presion ekstrem. Por cilat janë arsyet për një korrigjim të tillë?

Duket sikur tregu i kriptovalutave është duke u pakësuar vazhdimisht: Bitcoin zbret në 8,000 dollarë, poashtu edhe Ripple ka pësuar përgjysmimi në çmimin e aksionit prej $ 1,44 në $ 0,72 në katër ditë dhe çmimi Ethereum humbet 24 për qind në një ditë, transmeton lajmi.net.

Më 7 janar, kapitalizimi i përgjithshëm i tregut ishte 832 miliardë dollarë, tani ajo është aktualisht në 380 miliardë. Tregu u tërhoq në më pak se një muaj rreth 452 miliardë dollarë amerikanë.

Pse ky korrigjim?
Që nga pika kur Bitcoin u rrit pak para Krishtlindjeve, vendet gjithnjë e më shumë po përpiqen të shtrëngojnë korse rregullatore të kripto-monedhave. Në mënyrë të veçantë, autoritetet shtetërore duan të kullojnë pastrimin e parave dhe shmangien e taksave në lidhje me monedhat digjitale për disa vende.

Pasiguria është gjithashtu e shkaktuar nga gjithnjë e më shumë raste të mashtrimit. Në Japoni, përdoruesit e kripto-kalkulimit popullor Coincheck u lehtësuan nga 320 milionë euro në njësi të kripto-monedhës NEM. Në mes të janarit, loja mashtruese piramidale rreth Bitconnect kishte ardhur në një fund të papritur. India ka ndaluar pagesën e kripto-monedhave dhe në SHBA, një ICO prej 600 milionë dollarësh është ndalur për mashtrime të dyshuara.

Bitfinex dyshohet për mashtrim
Dhe vetëm pak ditë më parë u bë e ditur se monedha Tether dhe shkëmbimi tregtar i popullarizuar Bitfinex, të cilat kanë të njëjtin CEO, janë gjithashtu të dyshuar për mashtrim. Autoritetet amerikane me sa duket i thirrën krerët e dy kompanive.

 

Tether ka pohuar gjithmonë se monedhat e litarëve janë gjithmonë ekuivalent me dollarin amerikan dhe se kapaku i tregut i Tether është mbështetur gjithmonë nga dollarë amerikanë. Autoritetet amerikane po shprehin dyshime masive për këtë koncept. Përveç kësaj, ka pasur dyshime për njëfarë kohe që luftërat e lidershipit Bitfinex dhe Tether po presin një lloj lojë piramidale midis dy kompanive.

Pasiguri
E gjithë ky lajm ka gjasa të provokojë pasiguri masive midis investitorëve. Korrigjimi i tanishëm i çmimeve ka të ngjarë të jetë një pasojë logjike, pasi i gjithë tregu i kripto-monedhave është tejkaluar shumë, madje edhe një monedhë e qartë satire që arrin vlerën totale prej më shumë se 2 miliardë dollarë./Kumti.com

Artikulli paraprakGjysma e popullsisë së Shqipërisë jeton në varfëri
Artikulli vijuesIzolim me beton apo me dru