Roli i magneziumit në trupin e njeriut

Magneziumi; Roli në trupin e njeriut, burimet, mungesa, mbidoza, doza ditore

Magneziumi është një element kimik me simbolin (Mg) dhe numër atomik 12. Magneziumi është elementi i tetë më i bollshëm në koren e tokës, elementi i katërt më i zakonshëm në tokë, pas hekurit, oksigjenit dhe silikonit. Elementi i tretë më i bollshëm në ujin e detit, pas natriumit dhe klorit. Magneziumi gjendet edhe në trupin e njeriut dhe është thelbësor për të gjitha qelizat.

Roli i magneziumit në trupin e njeriut

– Magnezi luan rol të rëndësishëm në ruajtjen dhe kontrollin e energjisë në trup, aktivizimin e muskujve dhe nervave.

– Tret proteinat, karbohidratet, dhe yndyrnat.

– Ndihmon në ndërtimin e sintezës së ARN dhe ADN-së.

– Magneziumi është i nevojshme për transportin e duhur të kalciumit nëpër membranat qelizore.

– Mbron sistemin imun.

– Ndihmon në formimin e fortë të kockave.

– Ndihmon në parandalimin e arteriosclerozës.

– Ndihmon në kurimin e artritit reumatoid.

– Magneziumi vepron kundër endemës në këmbë dhe ne sistemin gastrointestinal të shkaktuar nga indometacina.

– Ndihmon në parandalimin e zhvillimit të artritit.

– Parandalon presionin e lartë të gjakut tek njerëzit me pre-hypertension.

– Ndihmon në uljen e simptomave të astmës.

– Mban presionin e gjakut në normalitet.

– Ruan ritmin e qëndrueshëm të zemrës.

– Forcon kockat dhe muskujt.

– Parandalon dhe lufton qelizat kancerore.

Mungesa e magneziumit mund të shkaktojë

– Dhimbje të muskujve.

– Pagjumësi dhe ankth.

– Dhimbje kronike.

– Stres fizik, dhe emocional.

– Dridhje e pavullnetshme e syrit dhe muskujve.

– Sëmundje të zemrës.

– Diabet tip ll.

– Mangësia e magnesiumit mund të jetë faktor rreziku për osteoporozën.

– Sëmundje të veshkave.

– Migrenë dhe infrakt cerebral.

– Sëmundje nervore dhe kujtesë të dobët.

Burimet e magneziumit

– Midhjet, peshku.

– Arrat, bajamet, fëstëku, lajthitë.

– Farat e kungullit, farat e lulediellit, farat e chias, farat e lirit.

– Drithërat e plotë, orizi.

– Bishtajoret.

– Spinaqi, panxhari, lakra, bamjet.

– Çajrat bimorë.

– Kosi.

– Avokado.

– Bananja.

– Kakao.

– Qumështi.

– Rrushi.

Mbidoza e magneziumit mund të shkaktojë

– Të vjella.

– Diarre.

– Dhimbje koke.

– Dhimbje barku.

– Dhimbje veshkash.

Doza ditore e magneziumit

– 12-18 vjeç: 200mg.

– Për meshkuj mbi 18 vjeç: 400mg.

– Për femra mbi 18 vjeç: 320mg.

Artikulli paraprakKripa
Artikulli vijuesEfektet shqetësuese shëndetësore që janë të lidhura me pijet energjike