Rritet numri i të vdekurve nga dimri i ashpër në SHBA

An unidentified maintenance man clears snow from a walkway at Denver International Airport as a severe spring storm packing high winds and heavy, wet snow sweeps over the intermountain West forcing the cancellation of hundreds of flights, Saturday, April 16, 2016, in Denver. (AP Photo/David Zalubowski)

Në juglindje të Shteteve të Bashkuara është raportuar se katër persona të tjerë kanë vdekur pas një dimri të ashpër më të cilin po përballet Bregu Lindor i vendit.

Shërbimi Kombëtar i Motit ka thënë sot se temperaturat e ulëta do të vazhdojnë edhe gjatë vikendit, nga të cilat kanë vdekur edhe 12 persona të tjerë në Karolinën Veriore dhe Jugore.

Si shkak i kohës së ftohtë janë anuluar mijëra fluturime, derisa mijëra persona kanë mbetur pa energji elektrike, shkollat janë mbyllur madje janë ngrirë edhe disa pjesë të ujëvarës së famshme Niagara, në Nju Jork.

Kjo stuhi është emëruar “cikloni bombë”, sipas meteorologëve, të cilët i ka dhënë këtë emër sipas fenomenit natyror të njohur si “bombogenesis”.

Ky fenomen ndodhë kur sistemi i motit përballet me një rënie të mprehtë të presionit atmosferik dhe rritet me shpejtësi, duke nisur erëra të forta dhe stuhi.

Artikulli paraprakGjeorgjia dënon Ish presidentin e Gjeorgjisë, Mikheil Saakashvili
Artikulli vijuesBurreli dhe Kukësi në mungesë gjinekologësh