Rusia, superkontratë për armatosjen e Irakut

0
148

Iraku firmosi një marrëveshje importi armësh prej 4,2 miliardë dollarësh me Rusinë, raportuan mediat ruse gjatë së martës.
Moska, furnizuesja kryesore me armë e regjimit të shkuar të Saddam Hussein, shndërrohet kështu në eksportuesin e dytë më të madh të armëve në vendin problematik të Lindjes së Mesme, pas kontraktorëve amerikanë.

Marrëveshja u arrit gjatë bisedimeve midis dy kryeministrave, në kryeqytetin rus, transmeton TCH.

Sipas raportimeve, midis armëve të eksportuara përfshihen helikopterë dhe raketa.

Iraku është duke u përpjekur që të ndërtojë një ushtri profesioniste që prej tërheqjes përfundimtare të trupave amerikane në fund të vitit 2011.kohaislame