SHBA SËRISH ORGANIZOJNË SULM ME AVION TË TELEKOMANDUAR NË PAKISTAN

0
181

Ushtria amerikane organizoi një sulm me avion të telekomanduar në veri të Pakistanit.

Në këtë bombardim që si objektiv kishte zonën e Veziristanin Verior janë vrarë 10 persona.

Këto sulme shkaktuan tensionim diplomatik mes Uashingtonit dhe Islamabadit dhe u bën shkak i reagimit të ashpër të popullit pakistanez.

Por, Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbrojnë qëndrimin që sipas tyre militantët talibanët janë dislokuar në zonën e Veziristanit dhe herë pas here shkelin hapësirën ajrore duke organizuar operacione ajrore./trt/kohaislame