Shpërthen vullkani më i madh në botë (Video)

Vullkani famëkeq i Meksikës “Popocatepetl” ka shpërthyer të hënën, duke shkaktuar një zjarr, tym dhe hi masiv.
Nga ky shpërthim i vullkanit, qyteti më i afërt Puebla është mbuluar nga hiri, duke shkaktuar kështu mbylljen e aeroportit lokal.
Sipas autoriteteve, hiri kishte arritur lartësinë 3 kilometra mbi krater, shkruan The Guardian, transmeton Express.
Shpërthimi i fundit më masiv i këtij vullkani është regjistruar në vitin 2000.
Shikoni momentin e shpërthimit të vullkanit:

https://www.youtube.com/watch?v=t96pyJDsz7E

Artikulli paraprakLiqeni ku disa minuta not shkaktojnë vdekje
Artikulli vijuesFontana e Dubait që kushton 170 milion euro (VIDEO)