Si të bëni brusketa integrale me domate dhe rukola, ja reçeta

Brusketat janë një ndër ushqimet që konsumohen edhe si një pjatë e vetme shoqëruar me donjë pije. Këto brusketa janë fare të thjeshta dhe të shpejta.

Të nevojiten:

Bukë integrale

disa kokra domate

2 thelpinj hurdhër

vaj ulliri i cilësisë së mirë

krem uthull balsamike

pak djathë parmigiano (parmixhano)

kripë, piper

Përgatitja:

Prisni bukën integrale në feta dhe vendoseni të thekët. Prisni domatet në feta shumë të holla. Kur buka të jetë thekur, hiqeni dhe sipërfaqen e saj fërkojeni me një thelpi hurdhër. Sipër vendosni domatet në feta, rukolën dhe disa feta shumë të holla djathi parmixhano. Marinoni me kripë, vaj ulliri të cilësisë së mirë dhe krem uthulle balsamike.

Shërbejini menjëherë.

Artikulli paraprakVuçiç: Situata në Maqedoni, rrezik për stabilitetin në rajon
Artikulli vijuesKampi i refugjatëve në Idomeni bëhet me qendër kulturore