Simptomat e Fruthit

Fruthi; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral, A vlen vaksina kundër fruthit?

Fruthi është sëmundje virale mjaft infektive. Fruthi mund të çojë në disa komplikime, duke përfshirë verbërinë dhe madje edhe vdekjen.

Çdokush mund ta marrë fruthin nëse nuk e ka kaluar më parë, ndonëse sëmundja është më e zakonshme tek fëmijët e moshës prej një deri në katër vjeç.

Virusi i fruthit gjendet në miliona pika të vogla që dalin nga hunda dhe goja, kur një person i infektuar kollitet ose teshtin, fruthi mund të përhapet me lehtësi.

A është e vlefshme vaksina kundër fruthit?

Fëmijët historikisht janë vaksinuar me injeksionin e kombinuar MMR (Fruthi, Shytat dhe Rubela), por ka pasur shumë polemika rreth rreziqeve shëndetësore dhe efekteve anësore – veçanërisht në lidhjen e kësaj vaksine me autizmin.

Sugjerimi se ekziston një lidhje midis MMR dhe autizmit ka qenë një nga kontradiktat më të mëdha shëndetësore të viteve të fundit. Dr. Andrew Wakefield ishte autori kryesor i studimit të diskutueshëm, i cili sugjeroi se vaksina e fruthit mund të ketë lidhje midis vaksinës MMR, autizmit dhe sëmundjes së zorrëve. Ai kishte publikuar një numër studimesh ku tregoi një lidhje midis fruthit dhe sëmundjes së Krohnit, një formë e sëmundjes inflamatore të zorrëve. Nga mesi i viteve 1990, Dr. Wakefield kishte filluar të merrte në konsideratë nëse ekzistonte një lidhje midis vaksinës MMR, tre-në-një, dhe autizmit dhe sëmundjes së zorrëve. Studimi i tij u përqendrua në testet e kryera në 12 fëmijë. Në të njëjtën kohë, Dr. Wakefield u pagua për të kryer një studim tjetër për të gjetur nëse prindërit që pretendojnë se fëmijët e tyre janë dëmtuar nga vaksina MMR, kanë të drejtë në pretendimin e tyre apo jo. Disa fëmijë ishin të përfshirë në të dy studimet. Pas këtij studimi ai i këshilloi prindërit për të mos i vaksinuar fëmijët e tyre. Komentet e tij dhe furia e mediave pasuese çuan në një rënie të mprehtë të numrit të fëmijëve të vaksinuar kundër këtyre sëmundjeve. Në vitin 2001, Dr. Wakefield e detyruan të japë dorëheqjen nga posti i tij NHS, pas 14 vjetësh në punë.

Duke folur në atë kohë, ai tha: “Më është kërkuar të largohem, sepse sipas tyre rezultatet e mia të hulumtimit janë jopopullore.” Dr. Wakefield mbetet i bindur se rezultatet shkencore të studimit të tij të vitit 1998 janë ende të vlefshme.

Në një deklaratë, ai tha: “Gjetjet klinike dhe patologjike në këta fëmijë qëndrojnë të raportuara.”

Simptomat fillestare të fruthit përfshijnë

– Ftohje

– sy të kuq

– ndjeshmëri ndaj dritës

– ethe

– njolla të bardha në gri në gojë dhe në fyt.

Pas disa ditësh, do të shfaqet një skuqje e kuqe-kafe e errët, e cila tenton të fillojë prapa veshëve dhe të përhapet rreth kokës dhe qafës, përpara se të përhapet në këmbë dhe pjesën tjetër të trupit.

Shkaqet

Virusi i fruthit përhapet shumë lehtë, dhe shkaktohet nga pikat e frymëmarrjes së virusit nëpërmjet kollës ose teshtitjes së njerëzve të tjerë, ose duke prekur një sipërfaqe që është kontaminuar dhe pastaj me vendosjen e duareve pranë hundës ose gojës.

Trajtimi Natyral i Fruthit
– Nëse jeni duke vuajtur nga fruthi, mund t të provoni një dietë me të gjitha frutat në tri ditët e para të sëmundjes. Frutat e freskëta duhet të përdoren për këtë hap së bashku me lëngje frutash të freskëta, si lëngu i portokallit dhe lëng limoni.

– Hidratimi është i rëndësishëm, prandaj është e nevojshme marrja e vazhdueshme e lëngjeve si dhe uji.

– Pas fazes së dietës me fruta, pacientit mund t’i jepet një dietë e butë që përfshin fruta (të tilla si rrushi, grejpfrut dhe melandet), drithëra dhe supa të lehta. Një dietë e ekuilibruar duhet të pasohet pas disa ditësh nga kjo dietë e butë dhe e ulët në natrium.

Dieta e ekuilibruar që ndjek këtë dietë të butë duhet të përbëhet nga ushqime që janë të larta në vitaminë A, kompleksi B dhe C. Përpiquni të shmangni ushqimet e yndyrshme, dhe artikujt e përpunuar.

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj, kështu që përpiquni t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

– Mos konsumoni asnjë ëmbëlsues artificial, si Splenda, NutraSweet ose Aspartame.

– Mos konsumoni shurup të lartë fruktoze misri ose glutamate mono-natriumi.

– Mos pini pije të gazuara.

– Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.

– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

– Eliminoni të gjitha produktet e qumështit konvencional.

– Shmangni viçin konvencional.

Aromaterapia

Disa vajra esenciale të dobishme për trajtimin e fruthit përfshijnë: livando, eukalipt, vaj kamomili, bergamoti dhe vaj xeranium.

Vaj Geranium – Geranium është anti-viral, antibakterial, anti-inflamator, zbutës, dekongestant, anti-bakterial, anti-depresiv, balancues dhe ngritës. Për këto arsye përdoret zakonisht për të trajtuar sëmundjet e fëmijëve duke përfshirë fruthin.

Vaj eukalipti – Ky vaj esencial, si dhe përdorimi i tij si trajtim i ditës për djegie, plagë dhe abrasions, mund të përdoret gjithashtu për të lehtësuar simptomat e fruthit.

Bergamot / kamomil – Për fëmijët e moshës mbi katër vjeç. Vendosni dy pika Bergamot dhe 2 pika vaj kamomili në një enë me ujë të vakët dhe masazhoni butësisht trupin e fëmijës.

Vaj Lavender – Çdo acarim i lëkurës, duke përfshirë puçërrat, kafshimi i insekteve, djegiet, buzët, fruthi dhe më shumë, mund të trajtohen me vaj livando, për shkak të efekteve të tij të shkëlqyera anti-inflamatore.

Mënyra e përdorimit: Në një enë me ujë të vakët shtoni disa pika nga njëri prej vajrave të mësipërm dhe masazhoni butësisht trupin e fëmijës dy herë në ditë.

Artikulli paraprakSistemi Nervor; përshkrimi dhe sëmundjet e tij
Artikulli vijuesDel emri i pasuesit të Çakos