SIRI – DËSHTUAN PËRPJEKJET PËR ARMËPUSHIM

0
132

Dështuan përpjekjet e bëra për arritjen e një armëpushimi gjatë ditëve të Bajramit në Siri.

Armëpushimi i pranuar me parakushte nga udhëheqja e Damaskut dhe opozitarët u shkel që në ditën e parë të Kurban Bajramit.

Në kryeqytetin Damask dhe qytetin e dytë më të madh të vendit, Halep, vazhdojnë përleshje të ashpra.

Administrata e Esadit bëri një deklaratë në lidhje me shpalljen e armëpushimit për ditët e bajramit në Siri.

Në komunikatën në fjalë u shpreh se gjatë ditëve të bajramit nuk do të ketë operacione ushtarake, duke nënvizuar se rezervohet e drejta për kundërpërgjigje në rast se opozitarët do të vazhdojnë sulmet vetëvrasëse.

Ushtria për Sirinë e Lirë kishte bërë të ditur se armëpushimin do ta pranonin me kusht lirimin e opozitarëve që mbahen në burgjet e regjimit.

Kurse opozitarët nuk e vlerësuan si shumë të sinqertë qëndrimin e regjimit të Esadit lidhur me armëpushimin.

Pa kaluar shumë orë nga thirrjet e bëra për një armëpushim të bazuar në këto kushte nisën të dëgjohen sërish të shtënat e armëve dhe Siria u përgjak përsëri që në ditën e parë të Kurban Bajramit.

Pranë një baze ushtarake të ushtrisë së rregullt të Sirisë, afër qytetit Halep, i cili është kthyer në një vatër të luftimeve në Siri, nisën përleshjet ndërmjet opozitarëve dhe forcave të Esadit.

Bëhet e ditur se në këto përleshje përdoren armë të rënda dhe luftimet vazhdojnë ende.

Mësohet se forcat opozitare mundohen të marrin kontrollin e bazës ushtarake në fjalë, që ndodhet 1 kilometër larg rrugës nacionale Damask-Halep. Ndërsa forcat e varura nga Esadi u janë kundërpërgjigjur me zjarr opozitarëve.

Observatori sirian i të drejtave të njeriut njoftoi se pas shkeljes së armëpushimit kanë humbur jetën në përleshje 4 persona në Humus dhe 3 në Damask, gjithsej 7 persona./trt/kohaislame

Përleshjet mes forcave të Esadit dhe opozitarëve vazhdojnë edhe përreth qytetit Idlib që ndodhet afër kufirit me Turqinë.