Siri: Së paku 30 të vrarë në Hama

0
157

Të paktën 30 persona kanë humbur jetën gjatë një sulmi me autobombë në qytetin Hama të Sirise.

Sipas agjencisë shteterore te lajmeve, një kamion i mbushur me 1 ton eksploziv shpertheu në një pikë kontrolli te forcave qeveritare.
Shpërthimi i ka vënë flakën edhe një cisterne me benzinë duke rritur kështu dëmet dhe numrin e viktimave. Sipas mediave të huaja ka gjasa që numri i të vdekurve të rritet, pasi ka shumë të plagosur dhe disa prej tyre janë ne gjendje të rendë.
Lufta ne Siri ka lene mbi 100.00 te vdekur, njofton OKB, ndersa aktivistet ne teren thone se numri i tyre eshte dyfish me i larte. /bs/kohaislame