Sirianët i afrohen Shqipërisë: Ja bebja e lindur

Mediat e huaja dhe ato shqiptare janë të mbushura me raportime se tashmë refugjatët po i afrohen Shqipërisë.

Sirianët e parë të mbërritur në Konicë të Janinës janë dislokuar në gjimnazin e këtij fshati.

Janë rreth 160 persona që janë strehuar në këtë ndërtesë, pasi mbrëmjen e së premtes u mirëpritën nga vendasit.

Autobusët me refugjatët sirianë kanë mbërritur rreth orës 19 të pasdites së të premtes, ndërsa në Konicë janë mirëpritur e janë përshëndetur nga kryetari i Komunës, nga udhëheqës të tjerë lokalë, por edhe nga përfaqësues të Kryqit të Kuq.

Banorët e zonës thuhet se janë përgjigjur menjëherë me ndihma me çfarë të mundeshin, përfshi këtu ushqime e veshmbathje, teksa refugjatët janë transferuar drejt qendrës komunitare të pritjes, ku do të verifikohen të dhënat e tyre.

Ndërkohë ky është momenti shokues kur një nënë emigrantë e lan fëmijën e sapolindur në një pellg në fshatin kufitar Idomeni të Greqisë.

Mijëra refugjatë janë bllokuar në kufi, ndërkohë që vendet e Ballkanit kanë mbyllur kufinjtë.

Kjo nënë është mes të paktën 14 mijë refugjatëve të ngecur në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë.

2 3 4 5 6 7 321AEB6C00000578-3488892-image-m-30_1457773183120

Artikulli paraprakAdriatik Kelmendi veshi bre ti tirqet?!
Artikulli vijuesÇudia: I vrari që mori pjesë në funeralin e tij