Spanja me pesë ekipe në Ligën e Kampionëve

Kjo, pasi Sevilla u shpall kampione e Ligës së Evropës, duke e mposhtur në finale Dnipron me rezultatin 3-2.

Sevilla nuk arriti kualifikimin në Ligen e Kampioneve përmes renditjes në La Liga, por e arriti pas fitores se Ligës së Evropës.

Barcelona, Real Madridi, Atletico Madrid dhe Valencia janë skuadrat e tjera spanjolle në Ligen e Kampioneve ne sezonin e ri.

Artikulli paraprakLarje hesapesh mes grupeve rivale, u prishën pazaret e trafikut të drogës
Artikulli vijuesSi t'i riparoni patentat (zinxhirët) e rrobave