Thaçi paralajmëron kërkesa në takimin e sotëm me Daçiqin

0
215

Sot kryeministri i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi do të takohet në Bruksel me kryeministrin e Serbisë Ivica Daçiq. Gjatë këti takimi, kryemisntir ka paraljëruar kërkesa për Daçiqit.

“E para që duhet të ndodhë është zbatimi i marrëveshjeve teknike të arritura në mes Kosovës dhe Serbisë në dy vitet e kaluara, dhe ajo që duhet të ndodhë urgjentisht është largimi i strukturave paralele të sigurisë, mbetjet e Millosheviqit në Kosovë, të cilat, gjithë bota e di, se financohen e kontrollohen nga Serbia”, ka thënë Thaçi. Një çështje tjetër që duhet të zgjidhet, sipas Thaçit është edhe zbardhja e fatit të më shumë se 1.800 të pagjeturve në Kosovë./koha/kohaislame