Tre muaj Turqia në gjendje emergjente

0
786

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se vendi i tij do të jetë në shkallë të gjendjes së jashtëzakonshme si kundërpërgjigje ndaj puçit të dështuar.

Ai këto i ka thënë në një emision të adresuar televiziv, dhe se vendimi është marrë në bazë të takimit me këshillin kombëtar të sigurisë

Gjendja e emergjencës vie për shkak të largimit të gjithë elementëve të organizatave terroriste që janë përfshirë në këtë puç ka thënë ai.

Turqia ka akuzuar se pas puçit qëndron Fethullah Gulen./KohaIslame