Trudeau: Kanadaja do t’i pranojë refugjatët pa dallim feje

Kryeministri i Kanadasë në llogarinë e tij zyrtare në Twitter reagoi pas Trump vendosi ndalimin e vizave për refugjatët nga vende kryesisht muslimane

Pasi presidenti i zgjedhur amerikan Donald Trump ndaloi hyrjen e refugjatëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau i porositi refugjatët: “Kanadaja do t’u pranojë”, raporton (AA).

Kryeministri i Kanadasë në llogarinë e tij zyrtare në Twitter reagoi pas Trump vendosi ndalimin e vizave për refugjatët nga vende kryesisht muslimane.

“Ata që largohen nga persekutimi, terrori dhe puna dëshiroj t’i porosis: Kanadaja do t’u pranojë, pavarësisht nga feja. Diversiteti është forca jonë. Mirë se vini në Kanada”, shkroi Trudeau.

Artikulli paraprakSHBA, gjykata suspendon vendimin e Trumpit për vendet muslimane
Artikulli vijuesLuksi i deputetëve me buxhet të shtetit