Vetëm në fundjavë Assadi ka bombarduar 33 objekte civile

Në momentet kur bisedohet zgjidhja e krizës siriane në OKB, vendet e Bashkimit Evropian dhe SHBA hedhin akuza të rënda ndaj regjimit të Bashar al Assadit, ku sipas informacioneve të tyre, vetëm gjatë fundjavës ka bombarduar 33 objekte civile.

Këto sulme janë kryer kryesisht në paralagjen e Damaskut, Daraja, që njihet si vendfillimi i protestave anti-qeveritare.
Bashar al Assadi është akuzuar shpesh për sulme kundër popullit të vet, aty ku nuk mund të shtrijë kontrollin. Vetëm 1/3 e sipërfaqes së Sirisë kontrollohet nga regjimi i Damaskut.
Artikulli paraprakJaponia do ndihmojë me $810 milion refugjatët sirianë
Artikulli vijuesPapa Francesco: Për abuzimet e priftërinjve ndaj fëmijëve, zoti qan