(Video) Egjipt: Vazhdon dhuna e paparë gjakatare e puqit ushtarak ndaj protestuesve

0
140

Ku jane mediat qe e dogjen boten me lajme se ne Turqi u vran 3 protestues? NjTë paktën 23 persona u vranë kur forcat e sigurisë filluan të shpërndajnë dhunshëm një grup njerëzish të tubuar jashtë kryeqytetit të Kajros Njëmbëdhjetë demonstrues u vranë dhe 160 u plagosën kur trupat e ushtrisë “pastruan” një protestë në xhaminë Hamza bin Abdul-Mutalib në qytetin e kanalit të Suezit. Pesë automjete të blinduara u dislokuan për të siguruar xhaminë dhe për të parandaluar protesta të reja. Forcat e sigurisë gjithashtu shpërndanë një tubim pro Mursi në qytetin Sohag. Së paku 11 vetë u vranë gjatë këtyre sulmeve dhe 225 të tjerë u plagosën. Edhe në Hurghada protestat u shtypën dhunshëm, duke lënë një person të vrarë dhe 14 të tjerë të plagosur. Të mërkurën, forcat e sigurisë shpërndanë dy kampe të mëdha protestuese – mbështetës të Mursit, ku të paktën 1000 persona janë vrarë. Ministria e Shëndetësisë tha se të paktën 278 Egjiptas u vranë dhe 2001 të tjerë u plagosën në dhunën që përfshiu vendi, por aleanca Kombëtare për Mbrojtjen e legjitimitetit thonë se numri i viktimave kapë shifrën e 2600 viktimave. /mszh/kohaislame