7 shenja që shoqja e ngushtë ju urren!

Edhe marrëdhëniet shoqërore, si çdo raport tjetër, kanë karakteristikat e tyre, përfshirë këtu detaje në dukje të parëndësishme, por që tregojnë shumë. Në vijim gjeni...

Ja pse serbët i quajmë shkije

Tregu i librit shkencor ishte pasuruar me një studim të ri etnolinguistik: “Shqiptar dhe shqa. Histori popujsh përmes dy emrave etnikë”, i Bardhyl Demirajt,...

Përse dikënd e bezdisin zhurmat e përtypjes së dikujt gjatë ngrënies?

Të bezdisin zhurmat, apo përtypjet e një personi teksa ha? Nuk shkon në kinema, sepse nuk do të dëgjosh të tjerët të përtypen, ndërsa...

Përse i klikojmë dhe i lexojmë lajmet e kota?

Eshtë e nevojshme nga pikëpamja evolucionare. Truri ynë është i programuar për të identifikuar kërcënimet. Titujt negativë u bien këmbanave të alarmit në amigdalën tonë,...

Pse fëmijët gënjejnë dhe si duhet të sillen prindërit

Nuk ekziston asnjëri në botë që nuk ka thënë në jetën e tij të paktën një gënjeshtër. Ne mund të na ndodhë çdo ditë...

Si do të duken fuqitë botërore më të mëdha në vitin 2025

Kohët e fundit, ekspert të marrëdhënieve ndërkombëtare si Patrick Porter, Graham Allison, Thomas Wright, Robert Kagan, Rebecca Lissner, Mira Rapp-Hooper dhe një numër i...

A e dini kuptimin e logos së BMW’së?

BMW është një prodhues i automobileve, motoçikletëve dhe motorëve gjermanë, që gjendet në në München. Fillimisht ishte kompani aeroplanesh. Pas përfundimit të Luftës së Parë...

Thika e mprehtë është më pak e rrezikshme se ajo e topitura thonë profesionistët

Thikën duhet mprehur çdoherë para se ta përdorni. Prandaj në kuzhinë duhet pasur patjetër mprehës Thika e mprehtë është e domosdoshme në çdo kuzhinë, transmeton...

Muzika me zë të lartë dëmton dëgjimin

Një në dhjetë njerëz që shpesh dëgjojnë mp3, pëlqen të përforcojë zërin deri në fund, duke mos menduar se një fuqi e tillë do...

Pesticidet bujqësore po e ulin inteligjencen e fëmijëve

Nëse jeni duke pritur një fëmijë ose duke menduar të filloni një familje së shpejti, ndoshta keni lexuar se si t’i jepni fëmijës fillimin...

Na ndiqni

170,370NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Si t’i shpëtoni jetën një fëmije nëse po mbytet

A e dini se një fëmijë vdes çdo pesë ditë nga mbytja me ushqim dhe më shumë se 80% e prindërve nuk kanë absolutisht...

Si t’i dalloni vezët e freskëta

Sa herë bëhet fjalë për blerjen e vezëve, pyetja është gjithmonë e njëjtë: ku mund t’i gjejmë të freskëta? Dhe gjithmonë është e vështirë, për...

Ju kanë ftuar në intervistë pune? – Mos i lini pa bërë këto 5...

Krahas praktikimit të shtrëngimit të duarve apo asaj që po planifikoni të vishni në një intervistë pune, me shumë rëndësi është edhe ajo që...