Si agjërojnë muslimanët në vendet ku nuk perëndon dielli?

Çfarë ndodh kur jetoni në vendin ku dielli asnjëherë apo rrallë perëndon, ndërsa jemi në muajin e Ramazanit? Muslimanët të cilët jetojnë në rrethin e...

Çfarë i vrau realisht dinosaurët?

Një projekt i sapofilluar në brigjet e Meksikës, mund të zgjidhë më në fund një mister mbi të cilin është debatuar prej një kohe...

Dikush pyeti si do të dukej bota pa myslimanët: dhe ja përgjigja brilante

Një përdorues i Tumblr ka postuar një pyetje shumë të thjeshtë, por me një imazh shumë pezmatues (foton me dy kullat binjake): Imagjinojeni botën pa...

Çfarë është Dendësia?

Dendësia është një njësi e përdorur për të matur kompaktësinë e një substance. Ashtu si çdo njësi tjetër e matjes, densiteti ka një shumëllojshmëri të...

Shpikjet e El Xhezariut: me të lënë pa mend! Ja çfarë i la botës…

Në vitin 1931 në muzeun e arteve të bukura në Boston u depozitua libri i El Xhezariut me titull: “Enciklopedia e dijeve dhe eksperiencave...

Pse i Dërguari i Allahut (alejhi selam) ka ndaluar urinimin në ujë?

I Dërguari i Allahut ka ndaluar urinimin në ujë. Është vërtetuar se urina e njeriut përmban shumëllojshmëri të mikrobeve dhe baktereve që transmetohen nga...

I premtoi babait që do martohej e virgjër, ja çfarë ndodhi

Brelyn Bowman kur ishte vetëm 13 vjeç i kishte premtuar të atit se do martohej e virgjër dhe kështu ndodhi, madje ditën e dasmës...

Kush i zbuloi numrat?

Numrat qe perdorim jane numrat arab. Matematicieni i famshem Musliman Këta numra për herë të para i prezentoi shkenctari matematicieni i famshëm Al-Havarizmi. Ai numrat i...

Shejh Albani për fudbollin

Shejkh el-Albânî: Sa i përket futbollit, unë nuk e konsiderojë atë të padobishëm, pa e përmendur të ndaluar. Megjithatë, ka kushte të cilat për dijetarët...

Mrekullia e Krijuesit – Agjërimi i Pinguinëve

Pinguini është lloj shpendi detar i cili jeton në vende të ftohta. Në tërë botën ekzistojnë shtatëmbëdhjetë lloje të këtyre shpendëve. Vetëm një lloj banon...

Na ndiqni

170,329NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Si t’i shpëtoni jetën një fëmije nëse po mbytet

A e dini se një fëmijë vdes çdo pesë ditë nga mbytja me ushqim dhe më shumë se 80% e prindërve nuk kanë absolutisht...

Si t’i dalloni vezët e freskëta

Sa herë bëhet fjalë për blerjen e vezëve, pyetja është gjithmonë e njëjtë: ku mund t’i gjejmë të freskëta? Dhe gjithmonë është e vështirë, për...

Ju kanë ftuar në intervistë pune? – Mos i lini pa bërë këto 5...

Krahas praktikimit të shtrëngimit të duarve apo asaj që po planifikoni të vishni në një intervistë pune, me shumë rëndësi është edhe ajo që...