Pse kripto-valutat po e humbin vlerën?

Për disa ditë, i gjithë tregu i krizës në valutë është nën presion ekstrem. Por cilat janë arsyet për një korrigjim të tillë? Duket sikur...

Plumbi në benzinë shkakton kriminalitet?

Duke punuar në laboratorin e tij më 1921, Thomas Midgley kërkonte të ushqente me karburant një të nesërme më të lumtur. Ai krijoi tertatilin...

Ushqimet që ju ndihmojnë ta luftoni lodhjen pranverore

Këshilla – Lodhja për t’u çuar, sikleti pas drekës, kafeja e domosdoshme për t’u zgjuar… Tashmë pranvera pothuajse ka ardhur dhe bashkë me të...

Ku është dallimi në mes Psikiatërit dhe Psikologut

Shpeshherë ndodh që të ngatërrohen profesioni i psikologut me atë të psikiatrit. Prandaj është e rëndësishme që të bëhet dallimi mes psikologut (psikologut klinik)...

Pse vendoset ora në dorën e majtë

Pjesa më e madhe e njerëzve e mbajnë orën në dorën e majtë dhe shumica e tyre nuk e dinë historinë e kësaj simbolike. Vënia...

Fëmijët po harrojnë se si ta mbajnë lapsin

Teknologjitë e reja kanë ndryshuar jetët tona. Në shumicën e rasteve për mirë, por ka edhe pasoja të tjera që nuk janë edhe aq...

Çfarë do të thotë të jesh një oligark?

Gjëja më e rëndësishme për nomenklaturën është pushteti. Jo prona, por pushteti. Borgjezia është klasa me prona dhe për këtë arsye, është klasa në...

Vendet me Infrastrukturën më të mirë

Hong Kongu, Singapori, Hollanda, Japonia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë shtëpia e infrastrukturës më të mirë në botë. Sipas Forumit Ekonomik Botëror (WEF), Hong...

Kush e shpiku aeroplanin?

Aeroplani u shpik nga dy vëllezër amerikanë, Orville dhe Wilbur Wright. Një aeroplan është një avion i krahut të fiksuar nga karburanti dhe shtyhet përpara...

Kur u bë Gjermania shtet?

Gjermania siç e njohim sot teknikisht daton që nga viti 962 pas Krishtit. Megjithatë, origjina e vendit është më e ndërlikuar se kaq. Gjermania është...

Na ndiqni

170,329NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Si t’i shpëtoni jetën një fëmije nëse po mbytet

A e dini se një fëmijë vdes çdo pesë ditë nga mbytja me ushqim dhe më shumë se 80% e prindërve nuk kanë absolutisht...

Si t’i dalloni vezët e freskëta

Sa herë bëhet fjalë për blerjen e vezëve, pyetja është gjithmonë e njëjtë: ku mund t’i gjejmë të freskëta? Dhe gjithmonë është e vështirë, për...

Ju kanë ftuar në intervistë pune? – Mos i lini pa bërë këto 5...

Krahas praktikimit të shtrëngimit të duarve apo asaj që po planifikoni të vishni në një intervistë pune, me shumë rëndësi është edhe ajo që...