Kush ishte Hasan Turabi?

Dr. Jusuf El-Kardavi “Hasan Turabi ishte një njeri i gjallë, shumë energjik, një promotor i vërtetë që nuk e njihte lodhjen, dembelin dhe as apatinë”. Ai...

Çfarë tha Napoleon Bonaparta për Muhamedin a.s. dhe Kuranin

Njëri nga francezët më të njohur në botë, Napoleon Bonaparta, në lidhje me Kuranin dhe Muhamedin a.s. ka thënë:   “Mojsiu e shpalli fenë...

SHEJHUL ISLAM IBEN TEJMIJE

Falendërimi i takon Atij që e pëlqeu për ne Islamin, skaliti në zemrat tona imanin, na ndihmoi që vetëm Atë ta adhurojmë, askënd në...

HAXHI HAFIZ SABRI KOÇI

HAXHI HAFIZ SABRI KOÇI Marre nga libri "Ne kujtim te brezave" i autoreve;Dr.Honoris Causa (Mesues i Popullit) Fak LULI, Islam Dizdari, Nexhmi Bushati. "Ne gjuhën fetare...

Kontributi patriotik i hoxhë Hasan Tahsinit

Në historinë e kulturës shqiptare të Rilindjes sonë Kombëtare, Hasan Tahsini ka hyrë si një nga figurat më të shquara të shekullit XIX, kurse...

HASAN EFENDI NAHI – Dijetari, Myderrizi Gojë-ëmbël

HASAN EFENDI NAHI Dijetari, Myderrizi Gojë-ëmbël Hasan Efendi Nahi është nga personalitetet islame që la një emër të nderuar dhe një vepër që jeton në pasardhësit...

Dalliu dhe komunistet

Hafiz Dalliu sipas një bashkëkohësi Ja se si e përshkruan poeti dhe bashkëkohësi Ibrahim Hasnaji punën e Hafiz Dalliut dhe paralajmërimet që i bëri...

Ibn El-Haithemi (Alhazen) fizikani më i madh

Sipas fizikës moderne për zbulimin e ligjit mbi refrakcionin (përthyerjen) e dritës më meritorë janë shkencëtarët e shekullit 17 holandezi Willebrord Snellius dhe francezi...

Jusuf El Kardavi – Dijetar dhe mendimtar bashkohor

Jusuf El Kardavi Dijetar dhe mendimtar bashkohor (All-llahu e ruajt) Dr. Jusuf el-Kardavi u lind me 09.09.1926 në fshatin Safet Turab, Mehale el Kubra, Republika Arabe e...

Heroi mysliman Indian në luftën çlirimtare të Turqisë

Gjatë ditëve të trazueshme të Luftës për Pavarësinë e Turqisë e cila pasoi humbjen e Perandorisë Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore, një indian...

Na ndiqni

169,404NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...

Rritet numri i policëve të plagosur – i pesti duke u trajtuar

Është rritur numri i policëve të plagosur në aksionin e policisë në Veri të vendit.Numri deri tani ka shkuar në pesë. Rastin për klankosova.tv e...