10 shenja që veshkat tuaja nuk punojnë siç duhet

Çdo ditë mendjet tona përpunojnë tona informacione, trupat tanë kryejnë mijëra veprime. Të jetosh në këtë botë të zënë e bën shumë të lehtë të humbasësh disa mesazhe që trupi yt të dërgon. Dhe pasojat e mos komunikimit dhe reagimit ndaj këtyre sinjaleve mund të jenë drastike.

Kumti bëri një listë të shenjave që tregojnë se veshkat tuaja nuk po funksionojnë siç duhet. Sa prej këtyre sinjaleve keni dërguar tek ju trupi juaj?

10.Shqetësim i gjumit

Kur veshkat tuaja nuk funksionojnë siç duhet, kjo do të thotë që toksinat nuk mund të dalin nga urina dhe të mbeten në gjak. Rritja e nivelit të toksinave e bën të vështirë të bjerë në gjumë. Kjo është arsyeja pse kur ju merrni më pak gjumë, ju rritni shanset për rënien e funksionit të veshkave.

Kujdes: Njerëzit me sëmundje kronike të veshkave zakonisht vuajnë nga apnea e gjumit. Apnea e gjumit është një çrregullim që shkakton një ose më shumë pushime në frymëmarrje kur flini. Këto pushime mund të zgjasin nga disa sekonda në një minutë. Pas çdo pushimi, fryma normale kthehet me një zhurmë të madhe. Gjelbërimi i vazhdueshëm i gërhitësve sinjalizon se është koha për të parë një mjek./Kumti.com

9. Dhimbje koke, lodhje dhe dobësi e përgjithshme

Veshkat e shëndetshme dhe të funksionuara mirë konvertojnë Vitaminen D në trupin tonë për të mbajtur eshtra të forta dhe për të prodhuar një hormon të quajtur Eritropoetin (EPO). Ky hormon luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Kur veshkat nuk funksionojnë si duhet, ato prodhojnë më pak EPO. Rënia e qelizave të kuqe të gjakut (ato që mbajnë oksigjen) rezultojnë në lodhje të shpejtë të muskujve dhe trurit tuaj.

Kujdes: Është e zakonshme që njerëzit me sëmundje kronike të veshkave të kenë anemi. Anemia mund të fillojë të evoluojë kur dikush ka 20% deri në 50% të funksionit normal të veshkave. Nëse jeni duke marrë pushim dhe gjumë të mjaftueshëm, por vazhdoni të përjetoni ndjenja të lodhjes, nivele të ulëta të energjisë dhe dobësi të përgjithshme, duhet të vizitoni mjekun tuaj pa vonesë./Kumti.com

8. Lëkura e thatë dhe e kruar

Veshkat e shëndetshme bëjnë punë të jashtëzakonshme duke hequr mbeturinat dhe lëngjet shtesë nga gjaku, duke ndihmuar në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe duke ruajtur sasinë e duhur të mineraleve në trupin tuaj. Lëkura kruajtëse dhe e thatë sinjalizojnë dështimin e veshkave për të ruajtur ekuilibrin e duhur të mineraleve dhe lëndëve ushqyese të cilat mund të rezultojnë në sëmundje të kockave dhe veshkave.

Kujdes: Nëse keni lëkurë të thatë dhe të ulur, përpiquni të qëndroni sa  më shumë te hidratuar. Mbani mend, para se të merrni ndonjë ilaç për kruajtjen, konsultohuni me mjekun tuaj. Disa medikamente kanë përbërës që potencialisht mund të dëmtojnë funksionin e veshkave edhe më shumë./Kumti.com

 

7. Përjeton frymën e keqe dhe shijen metalike

Kur mbeturinat ngrihen në gjak, ajo ndryshon shijen e ushqimit dhe lë një shije metalike në gojën tënde. Duke pasur frymë të keq është një tjetër shenjë e të pasurit shumë toksina dhe kontaminimi në gjak. Për më tepër, mund të ndaloni mungesën e mishit dhe të humbni oreksin tuaj në përgjithësi, gjë që mund të çojë në humbje të pashëndetshme të peshës.

Kujdes: Ka arsye të ndryshme pse ushqimi mund të ketë shije metalike (nga alergjitë në shëndetin e dobët të gojës). Normalisht, shija metalike në gojën tuaj duhet të shkohet nëse ka marrë shkakun e supozuar. Nëse shija vazhdon të shfaqet, duhet të kontaktoni mjekun tuaj./Kumti.com

6. Shkurtesa e frymëmarrjes

Lidhja midis sëmundjes së veshkave dhe vështirësisë së frymëmarrjes, sidomos pas një përpjekjeje të vogël, shkaktohet nga dy faktorë. Së pari, lëngu shtesë në trup shkon në mushkëri kur veshkat nuk funksionojnë siç duhet. Së dyti, anemia privon trupin tuaj të oksigjenit dhe kjo rezulton në frymëmarrje.

Kujdes: Ka arsye të ndryshme për shkurtimin e frymëmarrjes nga dështimi i veshkave deri tek astma dhe kanceri i mushkërive ose dështimi i zemrës. Nëse vëreni se jeni vazhdimisht pa frymë, pasi keni bërë përpjekje shumë pak, duhet të kontaktoni menjëherë mjekun tuaj./Kumti.com

5. Enjtje në këmbë, dhe duar

Veshkat që dështojnë për të kryer siç duhet, nuk heqin ndonjë lëng shtesë nga trupi. Kjo çon në mbajtjen e natriumit që shkakton ënjtje në këmbët, këmbët dhe duart tuaja. Ënjtja e pjesëve më të ulëta të trupit tuaj gjithashtu mund të sinjalizojë sëmundjen e zemrës dhe të mëlçisë ose problemet e venave të këmbës.

Kujdes: Ndonjëherë marrja e ilaçeve, reduktimi i kripës dhe heqja e lëngjeve të tepërta në trupin tuaj mund të ndalojnë ënjtjen. Nëse kjo nuk ndihmon, atëherë keni nevojë për një trajtim të veçantë.

4. Keni dhimbje prapa

Dështimi i veshkave mund të rezultojë në dhimbje prapa që zakonisht është e thellë dhe e vendosur poshtë kafazit të brinjës. Ajo mund të ndihet në pjesën e përparme të zonës së gjoksit ose hip. Dhimbja e shpinës dhe e këmbës mund të shkaktohet nga cystat e veshkave, të cilat janë të mëdha saqë janë mbushur me lëng të formuar në veshka, dhe janë rezultat i sëmundjes polycystic veshkave.

Këshillë: Dhimbja e prapme e shkaktuar nga dështimi i veshkave shoqërohet me ndjenjë të sëmurë, të vjella, temperaturë të lartë të trupit dhe urinim të shpeshtë. Dhimbja normale mbrapa që nuk ka korrelacion me veshkat sillet ndryshe: dhimbja është më e lokalizuar dhe ndodh papritur, nuk ka ethe. Nëse vazhdoni të përjetoni dhimbje prapa dhe pilula lehtësuese dhimbje janë të paefektshme, sigurohuni që ta shihni mjekun tuaj.

3. Sytë e skuqur

Një shenjë e hershme që sistemi i filtrimit të veshkave është i dëmtuar është fillimi i proteinave në urinë, gjë që mund të rezultojë me zmadhimin rreth zonës së syve. Grykësia rreth syrit tuaj mund të shpjegohet me faktin se veshkat tuaja po rrjedhin në sasi të madhe të proteinave në urinë sesa në mbajtjen dhe shpërndarjen e saj në të gjithë trupin.

Këshillë: Nëse jeni të sigurt se trupi juaj po merr pushim dhe proteina të mjaftueshme, por ju vazhdoni të vini re zmadhimit rreth syve tuaj, sigurohuni që të planifikoni një takim për të parë mjekun tuaj.Kumti.com

2. Tensioni i lartë i gjakut

Sistemi juaj i qarkullimit të gjakut dhe veshkat varen nga njëri-tjetri. Veshkat kanë nefron të vegjël që filtrojnë mbeturina dhe lëngje shtesë nga gjaku. Nëse enët e gjakut dëmtohen, nefronët që filtrojnë gjakun tuaj nuk marrin oksigjen dhe lëndë ushqyese të mjaftueshme. Kjo është arsyeja pse presioni i lartë i gjakut është shkaku i dytë kryesor i dështimit të veshkave.

Këshillë: Mësoni për të menaxhuar tensionin e lartë të gjakut për të shmangur dështimin e veshkave. Shto ushqime të pasura me acid folik, pasi ajo është e angazhuar në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe mund të ndihmojë në parandalimin e anemisë./Kumti.com

1. Ndryshime në urinim

Veshkat tuaja janë përgjegjëse për prodhimin e urinës dhe eliminimin e mbeturinave nëpërmjet saj. Ndryshimet në frekuencën, erën, ngjyrën dhe pamjen e urinës nuk duhet të injorohen. Llojet e zakonshme të ndryshimeve përfshijnë:

Rritja e nevojës për të urinuar, sidomos gjatë natës. Kudo që nga 4 deri në 10 herë në ditë konsiderohet të jetë normale.
Duke parë gjakun në urinë. Veshët e shëndetshëm filtrojnë mbeturinat nga gjaku për të prodhuar urinë, por nëse filtri është dëmtuar, qelizat e gjakut mund të fillojnë të “nxjerrin” nga urina.
Duke pasur urinë të shkumëzuar. Flluska në urinë sidomos ato që kërkojnë që ju të skuqeni disa herë deri sa të largohen, tregojnë se proteina e padëshiruar është në urinë./Kumti.com

A keni përjetuar ndonjëherë ndonjë problem të veshkave? Ndani përvojën tuaj në komentet.

Artikulli paraprak3 mënyra për të hapur një dry (Video)
Artikulli vijuesShtatë të lënduar gjatë Vitit të Ri: Dy me këputje, një me plumb në qafë