11 teknika te mahnitshme për pastrimin e gjërave që menduat se do të mbeteshin të pista gjithmonë

Për shumë prej nesh, pastrimi është një nga aktivitetet tona më të preferuara. Por fatmirësisht, ka shumë mënyra për ta bërë këtë biznes të pakëndshëm shumë më të lehtë.

Dhe gjëja e madhe është që të gjithë kërkojnë vetëm një sasi minimale kohore dhe përpjekjesh dhe mund të arrihen pa pasur nevojë të investojnë në ndonjë kimikate të veçantë.

Për të bërë jetën tuaj më të lehtë, ne Kumti krijuam një përzgjedhje të mashtrimeve më të zgjuara për pastrimin e gjërave në shtëpi.

Yndyra dhe vaji mbi grila

Yndyra dhe vaji nga grilat mund të pastrohen duke përdorur shpirtin e amoniakut. Vendoseni brenda një qese plastike të mbyllshme dhe shtoni 2-3 lugë të zgjidhjes. Lëreni për 12 orë, pastaj lani./Kumti.com

Korniza e dritareve

Sasi e vogël e pjesës së poshtme të kornizës me sode. Duke përdorur një shishe llak me ujë të mbushur me ujë dhe uthull në një raport prej 1: 1, llak sode. Tjetra, fshij tërësisht me një furçë dhëmbësh të vjetër dhe fshij së pari me një peshqir letre, pastaj me një leckë të lagur. Tani vini re rezultatin!/Kumti.com

Tapiceri-Shtroja-Mbulesa

Mix së bashku 1 lugë gjelle sodë, 1/3 e një gotë uthull, disa ujë të nxehtë (por jo të valë), dhe 1 lugë gjelle pluhur larës. Përzierja punon në mënyrë të përkryer për heqjen e njollave nga tapiceri. Në vetvete, sodeja mund të shtojë pak freski në shtratin tënd – thjesht shtrydh një shtresë të hollë në krye dhe lini atë për disa orë, pastaj fshini atë./Kumti.com

Zona midis pllakave të banjës

Fëlliqësia dhe myku që grumbullohen në hapësirat e holla midis pllakave të banjës tuaj mund të hiqen duke fërkuar zonën e prekur me një përzierje uthull dhe sode. Lëreni përzierjen në sipërfaqe për disa minuta, pastaj pije me ujë dhe fshij të thatë./Kumti.com

Furra e shporetit

Hidhni pak frymë amoniake në një enë të vogël dhe lini atë në furrë të pajustifikuar brenda natës. Në mëngjes, papastërtia do të jetë e lehtë për t’u pastruar nga muret e furrës. Erë nuk do të zgjasë për kohë të gjatë, por mos harroni të mbani dritaret të hapura gjatë pastrimit dhe mbani gjithmonë dorashka gome./Kumti.com

Qeshmet e kromit

Në mënyrë që të mbajnë sipërfaqet e kromuara të pastra për aq kohë sa të jetë e mundur, fshijini ato me letër dylli. Së shpejti do të gjeni veten duke shpenzuar shumë më pak kohë duke pastruar në banjë./Kumti.com

Mikrovalët

Hidhni 1 gotë ujë në një enë të madhe dhe shtoni disa lugë uthull. Vendoseni në mikrovalë, ndizni dhe prisni derisa dritarja fillon të rritet. Çaktivizo dhe lëreni të qetësoheni për rreth 15 minuta para hapjes së derës. Pastaj hiqni enën dhe fshijini brendësinë e mikrovalës me një sfungjer të lagur./Kumti.com

Qilimat

Fshini poshtë zonën e njomur për ta bërë atë lagësht. Sasiqini zonën me sode, lëni për 10 minuta dhe pastaj fshini atë. Përzieni 1 lugë gjelle lëngje dishwashing me 1 lugë gjelle uthull të bardhë, dhe shtoni përzierje në disa ujë të ngrohtë (ju nevojitet rreth 2 gota). Fshij zonën ku njollosja është tërësisht, dhe lejoj të thahet./Kumti.com

Artikuj prej argjendi

Merrni një enë të madhe dhe mbuloni me fletë alumini. Plotësoni me ujë të nxehtë dhe shtoni gjysmën gotë kripë dhe gjysmën gotë sode. Thith pishinën tuaj në këtë përzierje për 30 minuta, pastaj pije dhe fshij me një ind të butë të thatë. Të gjitha njollat e errëta duhet të zhduken./Kumti.com

Dërrasat e prerjes

Image result for meat cutter

Sigurohuni që bordi është i thatë, dhe pastaj fshij me kripë. Tani tërësisht fshijeni duke përdorur një sfungjer ose furçë, duke e zhytur në ujë të nxehtë. Përsëriteni procedurën nëse kërkohet./Kumti.com

Karriget e  makinave

Image result for car upholstery before and after

Përzierni ujë dhe lëngun e larjes së enëve në një shishe llak në një raport prej 1: 1. Spërkatni përzierjen në tapiceri nga një distancë prej 10 cm. Rub me një furçë të butë shpuese, dhe pastaj me një leckë të pastër dhe disa ujë të ngrohtë. Mundohuni të pastroni vetëm zona të vogla në të njëjtën kohë dhe mbani mend që herë pas here të shtrydhni pluhurin nga pëlhura. Së fundi, përdorni një leckë microfiber për të ndihmuar tapiceri të thatë./Kumti.com

Artikulli paraprakAutomekanikët na tregojnë 10 gjërat që nuk duhet ti bëjmë kurrë në makinë
Artikulli vijuesJu mund ta mbushni telefonin tuaj duke përdorur zhileta (Video)