28 të vdekur dhe 300 të plagosur nga sulmi me bomba në Kabul

Të paktën 28 persona janë vrarë dhe më shumë se 300 janë plagosur kur një vetëvrasës me bombë e hodhi në erë një autobus plot me eksploziv afër një ndërtese qeveritare të sigurisë në zemër të kryeqytetit të Afganistanit, Kabul, raporton Al Jazeera, përcjellë Klan Kosova.

Pas sulmit fillestar, i cili u përshkrua si i madh nga dëshmitarët, persona të armatosur dhe vetëvrasës tjerë me bomba sulmuan me çka mundën ndërtesën e shumë ruajtur, thotë policia.

Al Jazeera ka raportuar nga Kabuli,  duke thënë se sulmet e së martës, të cilët shpejt  janë marr për sipër nga talibanët thuhet të jenë më të mëdhatë që nga incidenti i vitit 2001.

Artikulli paraprakGashi: BDI-në dhe VMRO-në vetëm Rusia i përkrah për zgjedhjet
Artikulli vijuesTakimi në Vjenë, shpresë për dalje nga kriza