Gashi: BDI-në dhe VMRO-në vetëm Rusia i përkrah për zgjedhjet

Në emisionin “Zona B”, që transmetohet në Klankosova e që udhëhiqet nga gazetari Baton Haxhiu, i ftuar është Sekretari Gjeneral i Lëvizjes BESA, Afrim Gashi.

Në hapje të emisionit, Baton Haxhiu sqaroi se atmosfera në Maqedoni, imponon një frymë të re. Nga ana tjetër, Gashi tha se kriza momentale në Maqedoni op tejkalon edhe krizën e vitit 2001, duke marrë parasysh se tani vendi gjendet në një krizë institucionale. Në maqedoni një kohë më të gjatë po përballen dy rryma, ajo pro-perëndimore dhe pro-ruse., sqaroi Gashi, duke thënë se me këtë krizë të fundit, përfundimisht ranë maskat dhe u pa që kush me kënd është. Nëse VMRO dhe BDI shkojnë në zgjedhje, dhe kjo përkrahet vetëm nga Rusia, kjo flet se ka një interferencë, tha mes tjerash Afrim Gashi.

Duke folur për takimin e sotëm mes partive opozitare, ku u nënshkrua një deklaratë e përbashkët, Gashi tha se kjo nuk ka ndodhur asnjëherë në Maqedoni. I pyetur nëse do të vazhdojë të ekzistojë Maqedonia si shtet.

Artikulli paraprakMemedi: Lëvizja BESA përkrah çdo iniciativë kundër të keqes BDI-VMRO
Artikulli vijues28 të vdekur dhe 300 të plagosur nga sulmi me bomba në Kabul