6 gabimet personale të higjienës që i bëjmë çdo ditë

Kush do të kishte menduar se detajet e vogla që nuk i kushtojmë vëmendje, mund të na pengojnë nga shëndeti ideal dhe lumturia e plotë? Ju do të befasoheni këndshëm për të parë rezultatet e këtyre gabimeve të zakonshme.

Ne Kumti jemi të lumtur të ndajmë me ju shprehitë që duhet të ndaloni pas.Merr një copë letër dhe një stilolaps!

 

1. Duke goditur apo kafshuar thonjtët tuaj si një mënyrë për të përballuar stresin.

 

Ndonjëherë thithja e thonjve mund të shkaktohet nga stresi emocional ose mendor dhe përdoret si një mënyrë për t’i kapërcyer këto ndjenja. Ju gjithashtu mund të kafshoni thonjtë tuaj pa menduar fare. Për fat të keq, kjo nuk funksionon mirë për pamjen dhe shëndetin tuaj. Ky zakon nuk është një arsye për të qenë krenar, por dhënia e saj është.

 

2. Pastrimi me pambuk si një mënyrë për të pastruar veshët tuaj.

 

Shumica prej nesh besojnë se këshillat e Q-së na ndihmojnë të pastrojmë veshët. Sidoqoftë, çfarë bëjnë njerëzit kur përdorin ato është e kundërta e saktë; dylli i tepërt shtyhet, gjë që shkakton më shumë dëm sesa të mirë. Si rezultat, shuplakat e pambukut mund të jenë një shkak i madh për dëmtimin e veshkës, humbjen e dëgjimit dhe kështu me radhë. Ekspertët mjekësorë ju këshillojnë që të shihni një mjek në rast se keni të vërtetë një problem.

 

3. Mos pastrimi i duarve pas përdorimit të banjës.

Sipas këtij hulumtimi, njerëzit kanë tendencë të mos lajnë duart pas përdorimit të një banjë. Shumica e këtyre njerëzve besojnë se nuk është e rëndësishme dhe është vetëm një humbje e kohës së tyre. Megjithatë, duart e larjes është mënyra më e mirë dhe më e lehtë për të parandaluar veten nga marrja e sëmurë.

 

4. Mos ndryshimi i furçës tuaj të dhëmbëve për një kohë të gjatë.

Furça të dhëmbëve të lagura mund të mbledhin disa baktere në pak muaj, të cilat mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj. Dentistët rekomandojnë ndërrimin e furçë dhëmbësh çdo 2-3 muaj, sepse përdorimi i njëjtë për më shumë se tre muaj mund të ketë disa probleme serioze shëndetësore, të cilat mund të çojnë në, ndër të tjera, sëmundje të zemrës.

 

5. Mënyra se si i pastroni dhëmbët.

Nëse i pastroni vetëm dhëmbët, do të keni akoma një gotë të majtë. Problemet me zemrën mund të fillojnë nga rritja e rrjedhjes së gjakut në gojën tuaj. Dentistët rekomandojnë larja e dhëmbëve për 2 minuta.

6. Pastrimi me penj

 

Nuk ka rëndësi sa tërësisht ju i pastroni dhëmbët për të mbajtur mikrobet larg. Pa pastrimin me penj, ju vështirë se mund të mbani mishrat e dhëmbëve tuaj në gjendje të mirë. Pastrimi me penj shkurton rrezikun e baktereve brenda gojës poshtë dhe parandalon shume semundje./Kumti.com

 

 

Artikulli paraprakGrabitje spektakolare, vidhen stoli me vlerë 4.5 milionë euro në Francë
Artikulli vijuesSi të zhbllokoni një bravë nëse i keni harruar qelsat brenda banesës (Video)