6 Shenjat se mëlçia juaj nuk mund të qëndrojë gjatë

Mëlçia jonë është një nga organet detoksifikuese në trupin tonë dhe bën shumë punë të rëndë çdo ditë.Nuk është çudi që mund të theksohet! Nëse mëlçia juaj nuk mund të konvertojë toksina në mbetje të sigurta, ata “presin” në indin tuaj të yndyrës që të nxjerr nga trupi juaj një herë mëlçisë juaj është duke funksionuar normalisht përsëri.

Ne Kumti kemi zbuluar se ka të paktën 6 simptoma që mëlçia juaj është mbingarkuar. Kontrolloni me kujdes për të kuptuar nëse mëlçia juaj po përpiqet t’ju dërgojë sinjale paralajmëruese.Kumti.com

Ngatërrimi

 

Nëse mëlçia juaj është e mbingarkuar, nuk mund të filtrojë gjakun siç duhet. Si rezultat, toksinat mund të arrijnë trurin tuaj. Kur kjo ndodh, mund të vëreni simptoma të tilla si konfuzioni, problemet e kujtesës dhe vështirësitë në marrjen e vendimeve.

Sheqeri i ulët i gjakut

Mëlçia juaj është gjithashtu përgjegjëse për mbajtjen e nivelit normal të sheqerit në gjak. Kur mëlçia juaj është e theksuar, ju mund të përjetoni një rënie të papritur në nivelin e sheqerit tuaj në gjak.

Zakonisht, mëlçia juaj duhet të përpunojë dhe të prodhojë glukozë pasi të keni një vakt. Por nëse mëlçia juaj nuk mund të lirojë glukozën e ruajtur në qarkullimin e gjakut, niveli i glukozës në gjakun tuaj bie në mënyrë dramatike. Si rezultat, një nivel i ulët i sheqerit në gjak shkakton lodhje, irritim dhe paaftësi për t’u përqëndruar.Kumti.com

Mosbalancimi i hormoneve

Mëlçia gjithashtu rregullon hormonet tona seksuale. Një mëlçie jofunksionale mund të jetë arsyeja për një mosbalancim në nivelet e estrogjenit dhe të testosteronit, të cilat përfundimisht mund të çojnë në probleme serioze si psh një ulje e dëshirës seksuale dhe simptoma të përkeqësuara PMS.Kumti.com

Luhatje humori

 

Gjendja dhe kujtesa juaj varen nga gjendja e trurit tuaj. Kur toksina të hyjë në trurin tuaj, ju keni probleme për të kujtuar gjërat dhe për të provuar ndryshimet e shpeshta të disponimit.

Ankthi dhe depresioni janë gjithashtu të lidhura me gjendjen e mëlçisë tuaj. Nëse vëreni simptoma të tilla, gjëja më e mirë për të bërë është të konsultoheni me një profesionist dhe të keni një kontroll mjekësor para se të merrni ndonjë ilaç qetësues.Kumti.com

Çrregullime të imunitetit

Ata që shpesh marrin ftohje dhe infeksione të tjera virale besojnë fuqishëm se arsyeja kryesore është mungesa e vitaminës C. Por pak e dinë se mëlçia luan një rol jetësor në ndërtimin e një sistemi të fortë imunitar. Kjo do të thotë, sa më i shëndetshëm është mëlçia juaj, aq më mirë ai lufton me viruset dhe bakteret.Kumti.com

Apnea e gjumit

Apnea e gjumit është një çrregullim i gjumit i karakterizuar nga ndërprerja e ndaluar ose shkurtuar për më shumë se 10 sekonda. Në raste të rënda, rrugët e frymëmarrjes mund të bllokohen për 2 ose 3 minuta, dhe këto periudha të shkurtra së bashku përbëjnë më shumë se gjysmën e kohës së përgjithshme në gjumë. Një nga simptomat më të zakonshme të apneas gjumë është gërhitës.

Nëse vëreni ndonjë nga simptomat e apneas, është më mirë të keni mëlçinë tuaj të kontrolluar si shanset janë se nuk funksionon normalisht.Kumti.com

Mënyrat për të përmirësuar funksionin e mëlçisë

Gjëja e parë që duhet të provoni është miratimi i një plani të shëndetshëm dietë. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të torturoheni me ndonjë dietë përplasjeje. Vetëm përpiquni të ndiqni këto rregulla të thjeshta:

Reduktoni konsumin e fruktozës në 20 g në ditë.
Jepni vajra bimore që provokojnë inflamacion.
Shmangni pijet e gazuara.
Dieta juaj duhet të përfshijë më shumë ushqime bimore, të cilat ofrojnë shumë nga aminoacidet esenciale.
Rritni sasinë e perimeve me gjethe jeshile që konsumoni.
Pritini ose hiqni pije alkoolike tërësisht.
Mos harroni për këto burime të mëdha të squfurit: vezët, hudhrat dhe qepët.
Mos harroni të ndani artikullin me miqtë tuaj për t’i bërë ata të vetëdijshëm për këto shenja të rëndësishme./Kumti.com

Artikulli paraprakBlair sinjalizoi Trumpin, se spiunët britanikë po e përgjonin
Artikulli vijuesDisa gjëra që duhet ti dini rreth Bitcoinit