8 Këshilla efektive për një shpinë të shëndoshë dhe të drejt

Mos u përpiqni të ndryshoni veten në injorimin e syrit. Filloni me durim. Duhen vite për të marrë sjellje të mirë, dhe ka disa ushtrime për ta korrigjuar atë.

Kumti përgatiti një artikull të veçantë për këtë. Drejtoni shpinën dhe ne do të fillojmë!

Një nga aspektet më të rëndësishme të sjelljes së mirë është kontrolli juaj i brendshëm. Imagjinoni që ka një fije të shtrirë nga maja juaj në qafën tuaj, dhe mos harroni kurrë. Një teknikë e tillë e vizualizimit ndihmon të vendosni mendjen tuaj drejt sjelljes së mirë.Kumti.com

 

Pesha juaj e trupit duhet të shpërndahet në mënyrë të barabartë në të dyja këmbët. Gjithmonë futni stomakun tuaj. Nëse nuk mund ta bëni siç duhet, provoni një stërvitje të quajtur “vakum”: shtrihuni ose qëndroni në të katër këmbët, dilni ashpër përmes gojës tuaj dhe mbani frymën tuaj. Njëkohësisht sillni në stomak sa më shumë që të jetë e mundur, dhe numëroni 15 sekonda. Relax muskujt tuaj me shumë kujdes. Përsëritni përsëri këtë ushtrim.

Çfarëdo që të bëni, shpina juaj duhet të jetë e drejtë. Për të pasur pozicionin e duhur, duhet të qëndroni për disa minuta duke shtypur hundën, viçat, mollaqet dhe shpatullat në mur. Një ushtrim i tillë ju ndihmon të ndjeheni bilancin e trupit tuaj.Kumti.com

Ushtrimi më efektiv për sjellje të mirë është noti, sepse përfshin të gjitha muskujt e pasmë, abs dhe të dorës. I gjithë sistemi muskulor bëhet më i fortë dhe, si rezultat, mbrapa juaj bëhet më i drejtë.

Duhet të mbani mend gjithashtu për sjelljen tuaj pas timonit. Rregulloni vendin tuaj për ta bërë atë më të rehatshëm për të shtyrë pedalet pa lakim ju duhet të ngjiteni pothuajse në vendin tuaj me qafën, qafën dhe shpinën./Kumti.com

Është mirë të jesh një “yll” në shtrat, por kjo paraqitje nuk është e mirë për sjelljen tuaj. Ju do të fle më mirë në anën tuaj me gjunjë pak të vendosur, pasi kjo paraqet mbron shpinë tuaj nga deformimi dhe tensioni shtesë. Për më tepër, një pozicion i tillë ndihmon të shmanget gërhitja dhe e bën më të lehtë frymëmarrjen.Kumti.com

Kurset e Yoga janë gjithashtu shumë të dobishme. Yoga ndihmon trupin tonë dhe secilin muskuj për t’u çlodhur. Është shumë e lehtë të sqarosh shtyllën kurrizore me ndihmën e ushtrimeve të tilla. Për më tepër, do të bëheni më të shëndetshëm dhe më të lumtur.
Filloni ditën me një sjellje të drejtë. Stretch si ju doni të prekni tavan, dhe pastaj të bëjë prapa juaj të marrë pozicionin e duhur. Fillimi i duhur i ditës suaj është hapi i parë për sjellje të mirë.
Nëse keni mundësinë të gatuani ndërsa jeni ulur, mos u përpiqni të mbështeteni mbi tavolinën.Kumti.com

Nëse kaloni pjesën më të madhe të ditës në këmbët tuaja, përpiquni të uleni çdo 2 orë për disa minuta për të lënë pas shpinën.

Mundohuni të uleni në buzë të një karrige dhe të relaksoheni. A keni arritur të bëni atë? Nuk ka gjasa që të jetë një metodë e madhe e vetëkontrollit.
Distanca më e mirë midis një bordi hekurosjeje dhe bërrylit tuaj është 4-6 inç (10-15 cm), prandaj përpiquni të ndiqni këtë rregull.Kumti.com

Një mënyrë e mirë për të çlodhur shpinën është shtrirja e maceve: qëndroni në gjunjë dhe pëllëmbë dhe hidhni shpinën duke u përpjekur të prekni gjoksin me mjekrën tuaj. Pastaj përkulni mbrapa anasjelltas: tërhiqini shpatullat tuaja së bashku dhe ngrini mjekrën. Përsëriteni këtë ushtrim 10 herë, dhe ju do të ndiheni lehtësim.

Vendosni telefonin tuaj përpara syve tuaj në vend që të tundni kokën. Do të zvogëlojë tensionin në shpinë tuaj të qafës së mitrës.
Ju mund të merrni edhe 2 çanta në vend të një dhe ndani peshën në mënyrë të barabartë kur shkoni në pazar.Kumti.com

Ju nuk duhet të mbani gjatë gjithë ditës të mbathura me takë të lartë. Merrni këpucë të rehatshme me vete, dhe vishni ato sa herë që të jetë e mundur.
Praktikoni rregullisht për të përmirësuar qëndrimin tuaj dhe ecjen.
Zakonisht ne mbajmë çantat tona në një dhe të njëjtën sup. Ajo shkakton deformime të shtyllës kurrizore, prandaj mos harroni të ndryshoni shpatullat nga koha në kohë.Kumti.com

Vendosni një kujtesë të përsëritur të “Mbajeni mbrapa drejt” në telefonin tuaj.
Mos u trembni. Një nga arsyet pse ne jemi të kërrusur është se nuk jemi të sigurt. Është më e lehtë të fshihet në një predhë dhe kurrë nuk tërheq vëmendjen.
Por nëse keni një qëndrim madhështor të drejtë dhe një besim absolut, njerëzit nuk do ta vërejnë qesen tuaj të vjetër, faktin që mendoni se jeni shumë i gjatë apo çfarëdo tjetër që mund të imagjinoni.

Pra, tani është koha për të filluar praktikimin. Ndani përshtypjet tuaja të para në komentet. Ju gjithashtu mund të keni metodat tuaja: na tregoni rreth tyre!./Kumti.com

Artikulli paraprakVisar Ymeri jep dorëheqje nga VV
Artikulli vijues14 këshilla mbijetese që mund t’iu duhen një ditë