8 Mesazhe në shishe – histori interesante që i arritën pronaret edhe pas dhejtëra viteve

0
296

1. Mesazhi në një shishe nga Kanadaja, që mbërriti në Kroaci 28 vjet më vonë

Një mesazh në një shishe arriti deri në brigjet e Kroacisë 28 vjet pasi u hodh në det në Nova Scotia, Kanada. Shishja u zbulua, kur një grup të rinjsh ishin aty për pastrimin e plazhit në Neretva, në afërsi të Dubrovnikut.

Ata  ishin duke u përgatitur për sezonin e ri me pastrimin e plazhit, kur gjetën një grumbull shishesh. Dikush vuri re se një nga shishet kishte një letër brenda.

Letra në shishe kishte udhëtuar nëpër Oqeanin Atlantik, përmes Gjibraltarit, rreth Detit Mesdhe dhe mbërriti në Detin Adriatik në bregdetin dalmat. Ky është një udhëtim prej rreth 4,000 kilometra në vijë ajrore, por shishja ndoshta bëri një udhëtim të paktën pesë herë më të gjatë.

 

 

2. Mesazhi në një shishe që u gjet 97 vjet më vonë, duke vendosur një rekord botëror

Një mesazh në një shishe që kishte humbur në det për gati një shekull, ka arritur një rekord të ri botëror, sipas zyrtarëve të Ginesit. Letra 97-vjeçare u zbulua jashtë ishujve Shetland. Ajo u zbulua nga kapiteni skocez Andrew, pasi ai tërhoqi rrjetat e peshkimit. E hedhur në det në qershor të vitit 1914 nga Captain Brown i anijes GPS Navigation, ajo përmbante një kartolinë ku premtohej një shpërblim prej gjashtë pens për atë që e gjente.

 

3. Letër në një shishe që mori përgjigje 24 vjet më vonë

Gati një çerek shekulli pasi një djalë gjerman futi një mesazh në një shishe dhe e hodhi nga një anije në Detin Baltik, ai mori një përgjigje. Një 13-vjeçar rus, Daniil Korotkikh, ishte duke ecur me prindërit e tij në një plazh, kur pa diçka në rërë. Dukej si një shishe birre gjermane dhe ishte një mesazh brenda. Babai i tij, i cili dinte gjermanisht, e përktheu letrën, e cila ishte mbështjellë me kujdes në celofon. Ajo lexonte: “Emri im është Frank dhe jam pesë vjeç. Babai im dhe unë jemi duke udhëtuar në një anije në Danimarkë. Nëse ju e gjeni këtë letër, ju lutem më shkruaj përsëri dhe unë do t’ju shkruaj.” Letra ishte e  datës 1987, dhe përfshinte një adresë në qytetin e Coesfeld. Djali i letrës, Frank Uesbeck, tani është 29. Prindërit e tij ende jetojnë në adresën ku shkruhej. Djali rus dhe ai gjerman u takuan me njëri-tjetrin më herët nëpërmjet një lidhjeje video në internet. Korotkikh tregoi shishen, ku kishte mesazhin dhe letrën.

 

4. Mesazhi në një shishe që u kthye tek familja e pronarit, pas 76 vitesh

Një mesazh në një shishe që ishte hedhur në det 76 vjet më parë u gjend në Zelandën e Re dhe u kthye në familjen e personit, i cili e kishte shkruar atë. Shishja u zbulua nga Geoff Flood në nëntor të vitit 2012, me një shënim brenda: “Nëse e gjeni këtë shishe ju lutem me mirësi ma ktheni këtë shënim, ku gjendet  adresa.” Letra ishte shkruar më 17 mars 1936 nga Herbert Ernest Hillbrick. Z. Flood e gjeti shishen në një plazh të Zelandës së Re. Besohet se z. Hillbrick ishte në një anije në det kur hodhi shishen. Z. Flood zbuloi se autori i mesazhit kishte vdekur në vitin 1940, por nipi i tij, Pjetri Hillbrick, jetonte në Australi. “Kjo ka lundruar në oqean për 76 vjet ” tha z Hillbrick.

 

5. Ekuipazhi i kapur nga piratët, që u shpëtua pas dërgimit të një mesazhi në shishe

Në vitin 2011, një ekuipazh i një anije mallrash i rrëmbyer u shpëtua nga komandot Britanike pas dërgimit të një mesazhi në shishe. Detarët e kapur, u bllokuan në një pjesë të anijes së tyre, por arritën të hidhnin një shënim në ujë dhe pak më vonë dy anijet e NATO-s mbërritën për t’i liruar. Mesazhi i tyre, u lexua nga ana e forcave speciale. Anëtarët e ekuipazhit u shpëtuan të gjithë shëndoshë e mirë dhe piratët u arrestuan.

 

6. Mesazhi në një shishe që mori një përgjigje 30 vjet më vonë … nëpërmjet Facebook

Oliver Vandevalle, i cili dërgoi një mesazh në shishe mbi 30 vjet më parë, më në fund mori një përgjigje pasi një përdorues i Facebook kërkoi në internet. Gjatë një feste familjare me vela përgjatë bregdetit në jug të Anglisë, në moshën 14 vjeç, Vandevalle hodhi një shishe me një mesazh brenda saj. 33 vjet më vonë ai mori përgjigjen e pasi Lorraine Yates gjeti shishen në breg të Swanage në Dorset. Në vend të përgjigjes duke përdorur adresën e letrës, Jets kërkoi për Vandevalle në Facebook. Letra shkruante: “Unë nuk e di nëse ju jeni një nxënës, një grua apo një burrë. Unë jam në një varkë me vela 18 metra. Emri i saj është Tamaris. Ndërsa unë po shkruaj këtë letër, jemi duke kaluar në bregdetin jugor të Anglisë.”

 

7. Shënimi që u gjend 40 vjet më vonë nga dikush që shëtiste në Parkun Kombëtar Sequoia

Një kuti e ndryshkur e vjetër kishte qenë varrosur për 40 vjet, por u kap nga syri i Larry Wright, një banor 69-vjeçar i Oakland, California. Në Parkun Kombëtar Sequoia, ishte ruajtur i përkryer shënimi me shkrim dore, i datës 17 gusht 1972. Pjesërisht, ajo lexonte: “Tim Taylor u ngjit në këtë majë mali, të enjte 17 gusht, 1972. Mosha 13 vjet. Nëse e gjeni këtë shënim, ju lutem na shkruani.” i impresionuar nga optimizmi i shënimit, Wright filloi një kërkim të gjatë për të gjetur Taylor. Ai gjeti se se familja e tij kishte jetuar në atë shtëpi për 18 vjet. Familja e tij ishte e treta që kishte blerë pronën pas Taylors. Ai gjithashtu u përpoq të kërkoni të dhënat e regjistrimit të votuesve dhe Google, por nuk mundi deri sa arriti në gazetën lokale Kanada La Sun Valley. Gazeta publikoi një histori në lidhje me zbulimin e Wright dhe thirrjet nga familja dhe miqtë filluan të kërkojnë Taylor, që ishte në San Diego si gjyqtar në Gjykatën Superior.

 

8. Dy gra bëhen mikesha pas gjetjes së një mesazhi në një shishe të dërguar 40 vjet më parë

Rosalind takoi mikeshën e saj nga SHBA në plazhin ku ajo gjeti mesazhin në një shishe të hedhur prej saj 40 vjet më parë. Shënim kaloi nga Margam, South Wales, pasi u flak nga Sandra Morris në det. Gratë, të dyja 48 vjeç, kanë miqësi qysh atëhere.

 

Dhe mesazhi më spektakolar është ai i treguar nga i Dërguari i Zotit, Muhamedi, paqja qoftë mbi të:

I Dërguari i Allahut (salAllahu alejhi ue selem) ka tregon: ”Nje burre nga Beni Israilet, u kerkoi disa njerezve te popullit te tij qe t’ja huanin 1000 dinare. Njeri prej tyre i tha: ”Me sill deshmitare, qe te deshmojne per kete dhe ai i tha: ”Mjafton qe Allahu eshte deshmitar.” Ai perseri i tha: ”Me sill nje garantues.” Ai ia ktheu: ”Mjafton qe Allahu te jete garantues.” Ai i tha: ”Te verteten the.” E keshtu njeriu ia dha borxhin per nje afat te caktuar. Borxhliu udhetoi ne det dhe kreu punet e tij, e me pas filloi te kerkonte anije, qe te kthehej tek ai ne afatin e caktuar. Ai nuk gjeti anije, prandaj mori nje trung druri, e shpoi ate, e futi brenda 1000 dinaret dhe nje leter per te zotin e lekeve. Me pas e mbuloi vendin ku kishte futur leket, u afrua prane detit dhe tha: ”O Zoti im, Ti e di shume mire, se une mora hua nga filani 1000 dinare. Ai me kerkoi garantues, e une i thash se mjafton qe Allahu te jete garantues dhe Ai e pranoi kete. Gjithashtu me kerkoi deshmitare e une i thashe: ”Mjafton qe Allahu eshte deshmitare.” – dhe ai pranoi. Me pas une shkova per te gjetur nje anije qe t’i dergoja borxhin qe i kisha, por nuk gjeta. Une po ti le Ty dinaret ne ruajtje, – dhe e hodhi ate ne det, derisa u zhyt. Me pas, ai u largua dhe filloi te kerkonte perseri ndonje mjet lundrimi, qe te shkonte ne qytetin e tij. Njeriu qe i kishte dhene borxhin, doli te shihte se mos valle vinte ndonje anije, qe t’i sillte pasurine e tij, kur prane tij qendroi druri qe mbartte
borxhin. Ai e mori ate per te ngrohur familjen dhe kur e copetuan, ai gjeti brenda pasurine e tij dhe letren. Pas nje fare kohe, erdhi borxhliu dhe i solli 1000 mije dinare te tjere dhe i tha: ”Betohem ne Allahun, se gjithmone jam munduar te gjej ndonje anije per te t’sjelle pasurine tende, por nuk munda te gjeja para kesaj dite qe erdha te ti. Ai i tha: ”Allahu e dergoi tek une ate qe kishe nisur me dru, prandaj kthehu i qete bashke me 1000 dinaret.”

{Ahmedi}