9 këshilla për një buzëqeshje të përsosur

Shumë ëndërrojnë për dhëmbë të shëndetshëm dhe të bukur, por pak njerëz guxojnë të provojnë zbardhjen kimike.

Ne Kumti kemi gjetur disa procedura që mund të kryeni në shtëpi, të cilat nuk do të dëmtojnë smaltin tuaj ose nuk do të dëmtojnë fare. Sigurisht, këto truket nuk janë zëvendësim për vizitat e rregullta në dentist. Por nëse e ndiqni këtë këshillë në baza të rregullta, do të shihni dhëmbët tuaj të ndriçojnë disa ton, ndërsa mishrat e dhëmbëve do të bëhen më të shëndetshme.Kumti.com

Pastë dhëmbësh 

Përzieni 1 lugë çaji shafran i Indisë me të njëjtën sasi të vajit të kokosit të qartë dhe 2-3 pika vaj mente. Përdoreni këtë përzierje si ju do pastë dhëmbësh të rregullt – ai do të kujdeset për smaltin tuaj, zbardh dhëmbët dhe fresko frymën tuaj.Kumti.com

Vaj peme

Nëse i holloni 5 pika të vajit të pemës së çajit 100% në gjysmë gotë me ujë dhe shpëloni gojën me të çdo ditë pas larja e dhëmbëve tuaj, do të shihni rezultatet në vetëm disa javë. Për ta bërë efektin edhe më të mrekullueshëm, pastroni dhëmbët shtesë me një pikë vaj një herë ose dy herë në javë, edhe pse jo më shpesh.Kumti.com

Paste Dredhëze-Luleshtrydhe

Merrni një luleshtrydhe të freskët dhe shtypni me një lugë. Përziejeni me kripën më të mirë të detit që mund të gjeni (përpiquni të grisni në një mulli kafeje), vendoseni paste ngjitëse në një furçë dhëmbësh dhe lehtësisht masini dhëmbët për disa minuta. Pastaj pije mirë gojën. Për të mbrojtur smaltin tuaj, bëni këtë jo më shpesh se një herë çdo 2 javë.Kumti.com

Vaji i Kokosit

Aplikoni pak vaj në dhëmbë para se t’i lani ato, lëreni aty për 15-20 minuta, pastaj pastroni me pastë dhëmbësh. Përsëriteni këtë 2 ose 3 herë në javë.Kumti.com

Maska e aktivizuar e qymyrit

Përzierni qymyrin e tokës me ujë për të marrë një cilësi të kosës së kremës, pastaj me kujdes aplikoni atë në dhëmbët tuaj. Lëreni aty për 2 minuta, dhe pije gojën me kujdes. Pas kësaj, lani dhëmbët. Përsëriteni këtë një herë ose dy herë në javë.Kumti.com

Lëvorja e bananes

 

Lëvozhga e  bananes përmban substanca që shpërndajnë pllakën e dhëmbëve dhe ndihmojnë në ruajtjen e ngjyrës së përsosur të dhëmbëve tuaj. Fshijeni brendësinë e lëvozhgës në dhëmbët tuaj nga të dy anët, dhe pritni 5-7 minuta. Pastaj lani dhëmbët dhe shpëlani gojën. Përsëriteni sa herë që ju pëlqen.Kumti.com

Gargarë me limon

Kjo gargarë do t’ju ndihmojë të zbardhni dhëmbët gradualisht dhe të mbani frymën tuaj të freskët. Merrni 3 pjesë lëng limoni dhe 1 pjesë kripë të imët, përziini ato së bashku dhe pije gojën tërësisht pas larjes së dhëmbëve. Përdoreni këtë metodë 2 ose 3 herë në javë.

Kujdes: mos e përdorni këtë gargarë nëse keni inflamacione në gojën tuaj.Kumti.com

Aloe vera

 

Për të marrë një buzëqeshje vërtet të Hollivudit, përdorni lëng të freskët aloe vera ose të blini disa xhel natyral të bërë nga kjo fabrikë. Fërkoni disa në dhëmbët tuaj, masini ato me një furçë dhëmbësh, dhe shpëlaj tërësisht. Ju mund ta bëni këtë pas çdo brushing, dhe pas nja dy javësh buzëqeshje juaj do të jetë e ndritshme dhe me gaz të bardhë./Kumti.com

Artikulli paraprak8 Gjërat që do të ndodhin me trupin tuaj nëse filloni të hani mjaltë çdo ditë
Artikulli vijuesVisar Ymeri ka disa fjalë të rënda për Albin Kurtin