8 Gjërat që do të ndodhin me trupin tuaj nëse filloni të hani mjaltë çdo ditë

Ne jemi gjithmonë duke u përpjekur për të gjetur produktin e përsosur që mund të bëhet një pilulë magjike për trupin tonë, ndërsa gjithashtu të shijshme dhe të kënaqshme.

Andaj Kumti ka gjetur një produkt të tillë, i cili doli të jetë mjaltë e zakonshme. Sot ne po eksplorojmë pronat e saj të shëndetshme. Dhe ne patjetër do të hamë një lugë prej tij nga tani e tutje.

Mjalti është një antioksidant i shkëlqyer, që do të thotë se konsumi i tij i rregullt do të pastrojë trupin tuaj të toksinave të ndryshme. Përveç kësaj, pronat e tij antibakteriale do të përmirësojnë ndjeshëm gjendjen e lëkurës suaj./Kumti.com

Humbja e peshës

 

Nëse po shikoni peshën tuaj, doktorët rekomandojnë përjashtimin e të gjitha ëmbëlsirat me bazë sheqeri – por jo mjaltin. Kjo për shkak se sheqeri i pranishëm në mjaltë ka një përbërje të ndryshme nga ajo e gjetur në ëmbëlsues të tjerë. Mjalti rrit metabolizmin tuaj, i cili është thelbësor për humbjen e peshës.

Ulja e nivelit të kolesterolit

Mjalti nuk ka fare kolesterol. Përkundrazi: përbërësit përbërës dhe vitaminat kontribuojnë në uljen e nivelit të kolesterolit. Konsumi ditor i mjaltit ka një efekt të dobishëm në nivelin e përbërësve antioksidues në trup që mund të luftojnë kolesterolin e tepërt.

Zemër më të fortë

Hulumtimet tregojnë se antioksiduesit që përmbajnë mjaltë mund të parandalojnë ngushtimin e arterieve. Në varësi të vendit të shfaqjes, ngushtimi mund të çojë në dështimin e zemrës, përkeqësimin e kujtesës ose dhimbje koke. Pirja e një gotë uji me disa lugë mjaltë do të jetë e mjaftueshme për ta parandaluar atë.

Memorie më e mirë

Hulumtime të tjera tregojnë aftësinë e mjaltit për të luftuar stresin, rivendosjen e sistemit mbrojtës antioksidues qelizor dhe, si pasojë, përmirësimin e kujtesës. Përveç kësaj, kalciumi i përfshirë në mjaltë nxirret lehtë nga truri, i cili ka një efekt pozitiv në funksionimin e tij.

Cilësia e Gjumit

Sheqeri që përmban mjaltë rrit nivelin e insulinës në gjak, i cili më pas liron serotonin. Serotonin transformohet më tej në melatonin, një hormon që nxit gjumin e cilësisë.

Stomak të shëndetshëm

Mjalti është një antiseptik i fortë, kështu që rekomandohet të hahet një lugë mjaltë në stomak bosh. Ky ritual i thjeshtë ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme që lidhen me traktin e tretjes. Përveç kësaj, ndërsa kalon përmes stomakut, mjalti shkatërron mikrobet dhe shëron plagë të vogla në mukozën.

Largimi i tensionit

Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por një fakt është një fakt. Mjalti ndihmon për të zbutur nervat dhe për të lehtësuar lodhjen. Glukoza e përfshirë në mjaltë është thelbësore për punën e neuroneve. Ajo absorbohet shpejt në gjak, e cila nxit relaksimin dhe zbutjen e çrregullimeve psikologjike

Kombinimi: mjaltë dhe hudhër

 

Kur kombinohet me një tjetër ilaç natyral me pronat e forta antiseptike dhe shëruese – hudhra – fuqia e mjaltit do të rritet dhjetë herë. Kombinimi mjaltë- hudhër do të rritë sistemin tuaj imunitar dhe do t’ju mbajë në shëndet të mirë. Ju do të keni nevojë për përbërësit e mëposhtëm:

3-4 kokat e hudhër
1 filxhan mjaltë të papërpunuar
një kavanoz i vogël me një kapak
Ndani kokat e hudhrave në karafil, dhe hiqni shtresat e tyre të jashtme. Vendoseni në enë, pastaj derdhni mjaltë mbi ta. Hiqni flluskat nëse është e nevojshme. Mbuloni  me një kapak, dhe vendoseni për të mbushur për disa ditë. Merrni një lugë në ditë në stomak bosh dhe do të ndjeheni energjik dhe të shëndetshëm si kurrë më parë./Kumti.com

 

 

Artikulli paraprakVolvo XC60: i sofistikuar dhe tepër i sigurt
Artikulli vijues9 këshilla për një buzëqeshje të përsosur