Për rusët, 75 vjet më vonë, Stalingrad është një betejë për të kujtuar

VERGOGRAD, Rusi – “Ashtu si çdo nxënës ruse, unë u rrita për të mësuar rreth përparimit vrastar të Hitlerit në Rusi gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe se si u ndalua në Betejën e Stalingradit – një pikë kthese kritike në luftë”.

Lufta bërtiti për 200 ditë, dhe qyteti u zvogëlua në rrënojat. Civilët të cilët nuk mund të evakuonin uritur, disa të hanë edhe argjilë. Rezistenca ndaj sulmit gjerman ishte e ashpër pasi ushtria mbrojtëse nuk kishte zgjidhje tjetër përveçse të shmangte sulmin ose të vdiste në këmbë, duke ndjekur rendin e Stalinit: “Jo një hap prapa”.

Në fund, një popullsi prej gjysmë milioni ishte vetëm 35,000.

Që nga lufta, qyteti është rindërtuar plotësisht dhe në vitin 1961 u quajt Volgograd, një përpjekje për të fshirë trashëgimin e Stalinit. Por kujtimet e luftimeve, 75 vjet më parë këtë vit, janë të forta. Volgogradësit që ecin nëpër rrugë ose shkojnë në punë kalojnë nga shumë lloje kujtimesh për ata që sakrifikuan jetën e tyre.

Memoriali kryesor është kompleksi Mamayev Kurgan, mbi të cilin kullat “Thirrjet në atdhe”, një statujë që simbolizon nënën e përbashkët të të gjithë rusëve që i çojnë ata të angazhohen në betejë. I dukshëm nga pothuajse çdo pikë e favorshme në qytet, statuja është një kujtesë e fuqishme për çmimin që populli sovjetik pagoi për të mposhtur nazizmin.

Unë kam punuar si fotograf konflikt për më shumë se 10 vjet. Një herë, kur vizitova Homsin, Sirinë, në vitin 2014, gjeta veten duke krahasuar shkatërrimin që pashë me atë të Stalingradit. Kur vizitoj Volgograd tani – moderne, të rindërtuara – pyes veten nëse Homs dhe qytete të tjera të shkatërruara nga lufta do të duken dhe do të ndjehen si kjo.

Pas luftimeve, të gjitha ato që mbetën në fshatin Rossoshka, 35 kilometra (rreth 22 milje) nga Volgograd, ishin rrënojat e ndërtesave, hirit,  dhe mijëra kufoma. Sot, dy varreza qëndrojnë në vend; 60,000 ushtarë gjermanë janë varrosur në një, 20,000 luftëtarë sovjetikë në tjetrën.

Çdo verë, grupet e vullnetarëve kërkojnë mbetjet e ushtarëve në fusha dhe nën rrugët e qytetit. Në vitin 2017 u zbuluan trupat e 800 ushtarëve.

Vazhdoni të lexoni tregimin kryesor
Një ditë këtë verë, kërkuesit zbuluan trupin e një luftuesi sovjetik në pjesën e poshtme të një grope një metër të thellë, krahët e tij të palosur dhe këmbët e përkulura.

Gjatë luftës, pjesa industriale e qytetit ishte një stacion për traktorë dhe tanke. Tani, festivali vjetor i shkëmbinjve Volgorock mbahen atje. Këtë vit, grupe të rinjsh kërcenin midis ndërtimeve të vjetra metalike, mbi të cilat varet një tabelë e zbukuruar me fjalën “Stalingrad”.

“Isha rreth 5 vjeç kur gjermanët filluan të bombardonin Stalingradin”, kujton Anatoli Savin, i cili është 80-vjeçar dhe me gruan e tij Irina. “Unë isha duke luajtur në rrugë kur filloi zhurma e avionëve dhe shpërthimeve”.

Vladimir Turov, 97 vjeç, është veteran i luftës. Ai tha se çdo ditë, batalioni i tij kishte detyruar mbrapa ofensivave të tankeve, bombat nga sulmet ajrore gjermane që binin nga qielli. Më 12 shtator 1942, batalioni i tij u rrethua pothuajse nga gjermanët. Por ai nuk pranoi të linte shokun e tij të plagosur, duke luftuar forcat përparuese me armë automatike. Kishte një shpërthim të madh. Koka e tij u kthye dhe sytë e tij panë yjet. Ai u zgjua në spital.

Presidenti Vladimir V. Putin i Rusisë në vitin 2013 propozoi mbajtjen e një referendumi nëse emri i qytetit duhet të ndryshohet përsëri në Stalingrad. Këto ditë, portretet e Stalinit shihen më shpesh në tubime patriotike, dhe ka një muze kushtuar atij, si dhe relikeve në dyqanet dhuratë.

Beteja krijoi aq shumë plagë në këtë qytet që kurrë nuk mund të shërohet plotësisht. Sheshi i heronjve, gjithashtu pjesë e kompleksit përkujtimor, përmban një monument për një infermiere që mbante një ushtar të plagosur nga fusha e betejës.

Lumi Vollga ishte objektivi kryesor i Hitlerit. Ushtarët sovjetikë luftuan me vdekjen për të mbajtur posedimin e kësaj arterie strategjike dhe simbol të rëndësishëm. Tani sipërfaqja e qetë, e butë e lumit fsheh gjurmët e luftës së përgjakshme. Në pjesën e poshtme të shtratit të lumit, anijet e djegura, tanke, aeroplanë dhe mbetjet e mijëra ushtarëve ende pushojnë./KUMTI.COM

 

Artikulli paraprakVlerësimi i Pentagonit: Për të ulur kërcënimin e Koresë së Veriut, Pushtimi i Tokës është i domosdoshëm
Artikulli vijuesShenjat e ndërhyrjes ruse në referendumin ‘Brexit