A e dini pse lajmet ndërkombëtare fillojnë me Irak dhe Afganistan?

Gazetari Nexhmedin Kalisi, në emisionin Objektiv në transmetohet në PeaceTV, ka shtruar një pyetje si lloj kritike ndaj mediave tona vendore që lajmet ndërkombëtare fillojnë me vendet e lindjes si Iraku e Afganistani. Ai citon një studiues të mediave të ketë thënë se kjo qasje e mediave ka efektin e krijimit të urrejtes ndaj atyre vende të lindjes, duke dhënë pamje brutale të atyre vendeve.
“Më thoni se pse ne duhet të torturohemi nga lajme të tilla që vijnë nga ato vende, kur ata nuk janë as partnerët tonë strategjik, as partner ekonimik, e as partner politikë. Sa pak informacione ne kemi në lidhje me Austrinë, Londërën e Parisin, vende të perëndimit që ne jemi rreshtuar drejt tyre”- u shpreh Kalisi.
Kjo është videoja e plotë e emisionit, ku u dhanë shumë teorie dhe fakte reale nga terreni mediatik kosovar./KohaIslame

Artikulli paraprakMërgim Mavraj në ndihmë të njerëzve në nevojë
Artikulli vijuesPrijësit fetar në rastin e Turqisë na dhanë një shembull të keq!