Ahmed Kalaja: Rikujton tifozët e Tiranës dhe Partizanit

Rikujtim per sportdashesit qe do te shkojne ne stadium…!!!
Me date 4 Maji do te luaje Partizani me Tironen. Une nuk jam tifoz por sporti eshte i perkrahur ne Islam per sa kohe ai prodhon moral dhe nje gare te paster sportive. Lojtare te te dyja skuadrave jane pervec kolege sportiste edhe vellezer ne besim. Dua te ndalem te myslimanet qe do te prezantojne ne stadium duke i porositur qe te jene model ne perkrahjen e skuadrave te tyre, te jene nxites drejt se mires dhe jo vetem mos t’i bashkohen korreve fyese ndaj njeri tjetrit por keshillues ndaj shokeve te tyre edhe pse nuk jane praktikante te besimit. Islami eshte sistem jetese dhe cdo mysliman duhet te jete model, kjo vlen edhe per ata qe kane vendosur te shkojne ne stadium ( edhe pa lejen e hoxhallareve ). Si imam nuk dua te komentoj asgje mbi rezultatin, jam i bindur qe keta lojtare jane lutur shume per fitoren e seciles skuader… . Lete fitoje me i miri ai qe do te beje me mire shkaqet. Morali i myslimanit nuk varet nga rezultati i ndeshjes, ne jemi vellezer dhe 90 minutat emocionuese nuk duhet te shperqendrojne ne asnje moment nga misioni edhe vlerat universale qe duhet te rrezatojme e perçojme si besimtarë. Pres qe secila nga tifozerite qe fiton te qerase tjetren dhe xhematin gjithashtu… . 
Se fundmi; Mos harroni se nje namaz ne xhami vlen me shume, mirepo ata qe kane vendosur ta ndjekin ndeshjen ne stadium ‪#‎namazin‬ mos ta neglizhojne.
Artikulli paraprakPulë me oriz të fërguar
Artikulli vijuesBekir Halimi: Këshilla me plot zemër për maturantat