Pulë me oriz të fërguar

Përbërës:
4 fileto pulë (të tilla janë edhe ato të Keskinoğlu)
2 qepë
2 thelpinj hudhre
2 karota
3 lugë gjelle vaj ulliri
3 gota oriz
300 ml lëng të mishit të pulës
1 limon
kripë, piper
majdanoz
 
Përgatitja:
Në një tigan, fërgojeni qepën, hudhrën dhe karotat në vaj ulliri. Shtoni orizin dhe fërgojeni edhe për disa minuta tjera. Shtoni lëngun e mishit të pulës. Lëreni orizin të zihet deri sa të ketështerur lëngu.
Shtrydhni lëngun e gjysmës së limonit në një enë tëveçantë. Shtoni lëngun e limonit, kripën dhe piperin mbi orizin e zier dhe përziejini.
Në një tigan tjetër, ngrohni vajin e ullirit dhe më pas skuqinifiletot Keskinoğlu në të.
Preni filetot e fërguara në copëza më të vogla dhe shërbejinipërmbi oriz, duke u hedhur sipër majdanoz të grirë./RGSH
Artikulli paraprakTetë hapa për mbjelljen e suksesshme të luleve
Artikulli vijuesAhmed Kalaja: Rikujton tifozët e Tiranës dhe Partizanit