“Ajo çfarë ndodh në Turqi mund t’i dëmtojë operacionet e përbashkëta”

0
264

Komandanti i Komandës Qendrore të ushtrisë amerikane (CENTCOM) gjenerali Joseph Votel tha se ishte i shqetësuar në lidhje me përpjekjen e grushtit të shtetit nga ana e personelit ushtarak besnik ndaj organizatës terrorist FETO në Turqi, si dhe për ngjarjet, të cilat pas tentimit të grusht shtetit mund të ndikojnë në operacionet e SHBA-ve në rajon, raporton Anadolu Agency (AA ).

Votel në lidhje me tentimin e grusht shtetit në Turqi dhe ngjarjeve pas saj foli në programin Aspen Security Forum, e cila ketë vit në Colorado të SHBA-ve mbahet nga 27 deri më 30 korrik.