Arrestohet ish-oficeri i CIA-s, akuzohet si spiun i Kinës

The lectern stands empty as reporters await the arrival of Director of Central Intelligence Agency John Brennan for a press conference at CIA headquarters in Langley, Virginia, December 11, 2014. The head of the Central Intelligence Agency acknowledged Thursday some agency interrogators used "abhorrent" unauthorized techniques in questioning terrorism suspects after the 9/11 attacks. CIA director John Brennan said there was no way to determine whether the methods used produced useful intelligence, but he strongly denied the CIA misled the public. AFP PHOTO/JIM WATSON (Photo credit should read JIM WATSON/AFP/Getty Images)

Një ish-oficer i CIA-s është arrestuar në Shtetet e Bashkuara, akuzuar për mbajtjen e paligjshme të informacionit të klasifikuar.

Jerry Chun Shing Lee, u ndalua të hënën në aeroportin e JFK të New York, ka bërë të ditur departamenti i drejtësisë i Shteteve të Bashkuara.

Lee ka punuar për CIA-n ndërmjet viteve 1994 dhe 2007, kur u largua për në Hong Kong.

Rasti është menduar të jetë i lidhur me një hetim të FBI-së, i cili filloi në vitin 2012, mbi operacionin spiun të CIA-s në Kinë.

Në dy vitet e fundit, rreth 20 informatorë u vranë ose u burgosën, cilësuar si një nga dështimet më katastrofë të inteligjencës amerikane në vitet e fundit.

Por zyrtarët nuk e dinin nëse duhet të fajësojnë dikë apo bëhet fjalë për vjedhje të dhënash.

Raportet thonë se hetuesit tani dyshojnë Lee ka ndihmuar Kinën.

Artikulli paraprakKorrupsioni i lartë mban larg Kosovës investitorët nga Britania
Artikulli vijuesVeriu i Kosovës, vrima e zezë e Mafias