Arta Marku bënë betimin në Kuvend si Prokurore e Përgjithshme e Përkohshme në Shqipëri

Pas leximit të formulës së betimit nga kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi, Marku u shpreh “Betohem!”, mes tensionesh në sallë me deputetët e opozitës.

Mazhoranca votoi me 69 vota pro, dy kundër dhe dy abstenim Arta Markun kryeprokurore të përkohshme.

Votimi është realizuar nën protestën e deputetëve të mazhorancës, që hodhën në seancë edhe tymuese.

Menjëherë pas kësaj, kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla kërkoi shtyrjen e seancës për votimet e tjera të rendit të ditës.

Ndërkohë, jashtë Parlamentit protestuesit e opozitës u përleshën me policinë. Dy persona u lënduan si pasojë e përplasjeve.

Top Channel

Artikulli paraprakMbi 200 milionë euro mjete të bankave komerciale janë bllokuar në lëndët gjyqësore
Artikulli vijuesGjendja e sigurisë në Kosovë, e qetë dhe stabile