Assad me familjen e tij është larguar në Iran

0
127

E përditshmja Turke “Milliyet” ka bërë të ditur që Diktatori Sirian Bashar al Assad me familjen e tij është larguar drejt Teheranit.

Zyrtarët e regjimit kanë bërë të ditur që Assad do të udhëtojë për në Iran lidhur me konferencën e paqes e cila do të mbahet në ditët në vijim.

Aeroplani me të cilin ka fluturuar Bashar al Assad është ulur në Aeroportin Imam Khomeini në Teheran, kanë bërë të ditur nga Ministria e punëve të jashtme të iranit. Deri më tani nuk dihet shkaku i qartë i vizitës së Bashar Al Assadit në Iran, por mund të supozohet që tani më është i qartë një sulm ushtarak në Siri dhe si pasojë e kësaj Assad ka kërkuar strehim në Iran./ilirida/kohaislame