Banania, 18 arsye per ta perdorur

Bananet permbajne tri lloje natyrale te sheqernave – sukroze, fruktoze dhe glukoze te kombinuar me fiber. Banania jep energji te shpejte, te qendrueshme dhe substanciale. Hulumtimet kane vertetuar se vetem dy banane ofrojne energji te mjaftueshme per 90 minuta ushtrime te veshtira.

S’eshte per t’u çuditur qe banania eshte fruti numer nje per te gjithe atletet kryesore te botes. Por energjia nuk eshte gjeja e vetme qe banania na ndihmon te mbetemi te shendoshe. Ajo gjithashtu ndihmon apo parandalon nje mori semundjesh dhe gjendjesh, duke u bere keshtu diçka qe duhet shtuar ne dieten tone ditore.

Nervat
Bananet jane te pasura me vitamine B qe ndihmojne ne qetesimin e nervave. PMS (Sindromi Primenstrual). Vitamina B6 qe permban dhe rregullon nivelet e glukozes ne gjak, te cilat mund te ndikojne ne gjendjen tuaj emocionale.
Anemi
E pasur me hekur banania mund te stimuloje prodhimin e hemoglobines ne gjak dhe keshtu ndihmon ne raste te anemise.
Depresioni
Sipas nje studimi te kryer nga “Mind” ne mes te njerezve qe vuajne nga depresioni, shume prej tyre jane ndier me mire pasi kane ngrene banane. Kjo eshte per shkak se bananet permbajne triptofan, nje lloj i proteines qe trupi e shnderron ne serotonin qe njihet si relaksues, permiresues i gjendjes emocionale dhe ne pergjithesi te bene te ndihesh me i kenaqur.
Shtypja e gjakut
Ky frute unik tropikal eshte ekstremist i pasur me potasium dhe me sasi te vogel te kriperave, duke e bere te persosur per te mundur shtypjen e gjakut. Aq eshte e mire sa qe industria amerikane e ushqimit dhe e barnave e ka lejuar industrine e bananes te deklaroje lirshem per mundesine e frutit te ule rrezikun nga shtypja larte e gjakut dhe nga ndonje goditje eventuale si pasoje e shtypjes se larte te gjakut.
Dhimbjet e kokes
Njera prej menyrave me te mira te sherimit te dhembjes se kokes, pasi keni pire shume eshte pergatitja e nje “milk shake” me banane duke e perzier ate edhe me mjalte. Banania e qeteson stomakun, kurse me ndihmen e mjaltes rrisni nivelet e zvogeluara te sheqerit ne gjak gjersa qumeshti zbut dhe rihidron sistemin tuaj.
Semundja e mengjesit
Kjo manifestohet ne fillim te shtatzenise ku grate kane te vjella ne mengjes. Me ngrenien e bananeve ne mes te ushqimeve ditore ndihmon qe nivelet e sheqerit ne gjak te rrine ne nivel dhe keshtu shmang semundjen e mengjesit.
Pickimet e mushkonjes
Para se te aplikoni kremin kunder pickimit te mushkonjes, provojeni te ferkoni te brendshmen e lekures se bananes permbi vendin ku jeni pickuar. Shume njerez kane treguar se eshte shume e suksesshme ne zvogelimin e te enjtures dhe irritimit.
Truri
200 studente ne shkollen “Twickenham” ne Angli jane ndihmuar ne provimet e tyre gjate vitit duke u sherbyer banane ne mengjes, pushim te gjate dhe gjate darkes, duke mundur keshtu qe te shtojne fuqine e trurit te tyre. Hulumtimet tregojne se ky frut i pasur me potasium mund te ndihmoje mesimin, duke i bere nxenesit me syhapur.
Tretja
Banania e pasur me fiber. Nese e perfshini edhe bananen ne dieten tuaj, ju ndihmon qe te ktheni aktivitetin e jashteqitjes ne gjendjen e rregullt dhe keshtu ju e kaloni problemin e kapsllekut pa pasur nevoje per laksative.
Ulcere
Banania perdoret si ushqim dietar kunder çrregullimeve te zorreve per shkak te materies se bute te saj dhe lejueshmerise. Eshte i vetmi frut qe mund te hahet pa shkak te shqetesimit ne rastet tejet kronike. Gjithashtu, neutralizon aciditetin e tepert dhe zvogelon irritimin e mbeshtjellesit te stomakut.
Kontroll te temperatures
Shume kultura te tjera e shikojne bananen si frut freskues qe mund te ule si temperaturen fizike ashtu edhe ate emocionale tek nenat qe presin te lindin. Per shembull ne Tailande nenat shtatzena hane banane per te siguruar qe femijet e tyre lindin me temperature “te fresket”.
Çrregullimet
Eshte nje forme e depresionit qe ndodh tek ca njerez gjate ndonje sezoni veçanerisht kur jane me pak te ekspozuar ne diell. Bananet ndihmojne ata qe vuajne nga kjo per shkak se ato permbajne triptopan, rregullues natyral i gjendjes emocionale.
Duhanpirja
Bananet gjithashtu ndihmojne ata qe provojne te lene duhanin. Vitaminat B6 dhe B12 qe permbajne e gjithashtu edhe potasiumi dhe magneziumi ndihmojne trupin te sherohet nga shkeputja e efekteve te nikotines. Mos pini duhan, hani banane!
Stresi
Potasiumi eshte nje mineral vital, i cili ndihmon ne normalizimin e te rrahurave te zemres, dergon oksigjen ne tru dhe rregullon balancen e ujit ne trup. Kur jemi te stresuar ritmi i metabolizmit shpejtohet keshtu duke zvogeluar nivelet e potasiumit. Keto mund te ribalancohen me ndihmen e bananeve qe jane shume te pasura me potasium.
Goditjet
Sipas hulumtimeve ne “The Nee England Journal of Medicine”, te hani banane si pjese normale e dietes mund te zvogeloni dukshem rrezikun e vdekjes nga goditja (pika ne tru) per gati 40%!
Lythat
Ata te cilet ndjekin alternativat natyrale perbetohen se nese doni te vrisni nje lyth merrni lekuren e bananes dhe vendose ne lyth duke e lene pjesen me ngjyre te verdhe te lekures permbi. Shtrengoje lekuren ne vend me plaster apo me shirit ngjites (izolues) dhe sherohu nga lythat!
Djegiet e stomakut
Bananet kane efektin natyral antiacid ne trup e nese vuani nga thartira provo te hash banane per t’u çliruar.(Marre nga Standart)

Artikulli paraprakShqiptarët, 5.3 milionë numra celularë
Artikulli vijuesMerren vesh: Thaçi – kryetar, Haradinaj – kryeministër